خانه/راهنمای استفاده ظروف مسی/تاثیر مس در سلامتی، از پیشگیری ابتلا به سرطان تا جلوگیری از پیری پوست!
توسط در ۴ام شهریور, ۱۴۰۲ منتشر شدبدون دیدگاه
تاثیر مس در سلامتی، از پیشگیری ابتلا به سرطان تا جلوگیری از پیری پوست!

تاثیر مس در سلامتی درست مانند دیگر یون‌ها همچون آهن و روی بسیار حیاتی می باشد. نیاز بدن به مس بسیار کم و محدود است به طوری که باوجود حضور یون مس در بسیاری از منابع غذایی و گیاهی، بدن انسان تنها حدود 50 تا 120 میلی گرم از این ماده را ذخیره می کند. با این وجود نباید تصور شود کمبود مس موجب بروز مشکلات و خطرات جدی نخواهد شد. تاثیر مس بر بدن به صورت عمده مربوط به دستگاه عصبی، قلبی و عروقی و پوست می باشد. حضور یون مس همچنین برای جذب آهن نیز ضروری بوده و کمبود آن موجب کم خونی خواهد شد. در این مقاله سعی می‌کنیم تاثیر مس را بر ارگان‌ها و فرایندهای بدن بررسی کنیم.

تاثیر مس بر بدن و راه‌های تامین آن چیست؟

برای درک تاثیر مس در سلامتی باید بدانیم مس عنصری معدنی و کمیاب بوده که در تمام بافت‌های بدن یافت می شود و تاثیر به سزایی در عملکرد سلول‌های دستگاه عصبی و ایمنی دارد. مس در تولید گلبول‌های قرمز و کلاژن نیز نقش مستقیم داشته و از همین رو تعادل یون مس در بدن از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. برای تامین یون مس مورد نیاز بدن نیازی به مصرف مکمل‌ها نبوده و در عوض می توان با استفاده از ظروف مسی در هنگام پخت غذا و مصرف مواد خوراکی به مس مورد نیاز بدن دسترسی پیدا کرد. تعادل یون مس در بدن از هر موضوعی مهم‌تر است به همین دلیل دریافت مقادیر زیادی از آن اثر سوء داشته و خود می‌تواند سرطان زا باشد. علائم مسمومیت با یون مس شامل سردرد، حالت تهوع و در موارد شدیدتر نارسایی کلیه است. به همین دلیل در هنگام خرید ظروف مسی باید ظروف را انتخاب کرد که سطح داخلی آن‌ها قلع‌اندود شده و از کیفیت بالایی برخوردار است.

تاثیر مس بر بدن

تاثیر مس بر بدن

 

چرا ممکن است بدن ما دچار کمبود مس شود؟

کمبود مس مشکل شایعی نبوده و به ندرت اتفاق می‌افتد با این حال عواملی می‌توانند خطر کمبود مس در بدن را افزایش دهند.

 • مصرف بالای مکمل‌های ویتامین ث یا زینک: مکمل‌های حاوی زینک یا همان روی برای جذب در روده با مس رقابت می کنند. مصرف بیش از حد روی یا ویتامین ث درنهایت موجب کمبود شدید مس در بدن خواهد شد.
 • نقص‌های ژنتیکی: نقص‌های ژنتیکی می توانند متابولیسم مس در بدن را دچار مشکل کرده و درنهایت باعث کمبود آن بشوند.
 • مشکلات جذب در روده
 • برخی از بیماری‌های مربوط به سیستم عصبی مرکزی

تاثیر مس بر بدن: مس چگونه از پیری زودرس جلوگیری می‌کند؟

تاثیر مس روی پوست عمدتا مرتبط با اهمیت حضور یون مس برای ساخت کلاژن می باشد. برای ساخت هر پروتئینی به آنزیم‌های مشخصی نیاز داریم و برای ساخت آنزیم‌ها نیز وجود یون‌ها ضروری می باشد. کلاژن نوعی پروتئین بوده که از افتادگی پوست جلوگیری می کند. آبرسانی به پوست و ممانعت از خشکی از دیگر فواید کلاژن بر پوست هستند. کمبود یون مس فرایندهای ساخت کلاژن را مختل کرده و موجب چین خوردگی و پیری پوست خواهد شد. تاثیر مس روی پوست از تولید کلاژن فراتر رفته و نقش مهمی نیز در تولید ملانین دارد. ملانین نوعی رنگدانه است که نقش مهمی را در رنگ طبیعی پوست، مو و چشم‌ها بازی می کند.

تاثیر مس در سلامتی به خواص آنتی اکسیدان آن نیز بستگی دارد. مس یک آنتی اکسیدان قوی است. مواد آنتی اکسیدان برای مبارزه بدن با رادیکال‌های آزاد ضروری می باشند. رادیکال‌های آزاد فرایندهای تقسیم سلولی را دچار مشکل کرده و می‌توانند موجب ابتلا به سرطان‌ها، پیری زودرس، نارسایی کبد و کلیه‌ها بشوند. مسلما وجود مقادیر کافی مس در رژیم روزانه و یا دریافت آن از طریق ظروف مسی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار خواهد بود.

تاثیر مس بر اعصاب و محرک‌های عصبی:

تاثیر مس در سلامتی ما چیزی فراتر از حفظ جوانی پوست بوده و برای انجام تمام فرایندهای حیاتی بدن ضروری می باشد. دستورات عصبی به وسیله ناقل‌های عصبی منتقل می شوند و یون مس برای ساخت بسیاری از این ناقل‌ها ضروری می باشد. اپی نفرین، نور اپی نفرین و دوپامین تنها چند نمونه از آ‌ن‌ها هستند. واکنش‌های روانی، عاطفی و عصبی ما همگی به انجام فرایندهای درست مربوط به انتقال پیام در سیستم عصبی مرکزی وابسته هستند. کمبود یون مس در بدن این فرایندها را دچار اختلال کرده و مشکلات متعددی را موجب خواهد شد. در افراد جوان نبود مس ممکن است به شکل اختلال حافظه، اضطراب و اختلالات روانی مانند دو قطبی خود را آشکار سازد. در افراد مسن‌تر کمبود یا نبود مس خطر ابتلا به آلزایمر را افزایش خواهد داد.

تاثیر مس بر بدن: جلوگیری از افسردگی!

بدن ما برای تولید انرژی فرایندهای پیچیده‌ای را طی می کند تا درنهایت نیازهای بدن تامین شده و از بروز مشکلات جلوگیری شود. در مراحل آخر از چرخه‌های تولید انرژی یون مس ماده‌ای ضروری محسوب می شود در نتیجه کمبود مس در طولانی مدت موجب بی حوصلگی، بی خوابی و افسردگی خواهد شد. از طرف دیگر مس در جذب آهن نیز تاثیر دارد. نبود مس موجب کمبود آهن و کم خونی خواهد شد. کم خونی خود را به شکل سرگیجه، ضعف و خستگی، سردی دست و پا، رنگ پریدگی و سردرد نشان می‌دهد. فقر آهن و کم خونی یکی از مشکلات رایج در جوامع امروزی بوده و رفع آن برای حفظ سلامتی از اهمیت قابل توجهی برخوردار است.

مس و افسردگی

مس و افسردگی

تاثیر مس در سلامتی: تاثیر مس بر مو

بیشتر موارد تاثیر مس بر بدن مربوط به الزام حضور مس برای جذب آهن می باشد. کم خونی ناشی از کمبود آهن موجب ریزش موها به صورت غیرطبیعی خواهد شد. همچنین وجود مقادیر کافی مس برای تولید ملانین به عنوان رنگدانه موثر در سلامت و درخشش طبیعی موها ضروری می باشد. اشاره به تاثیر مس بر سفیدی مو نیز  از اهمیت بالایی برخوردار است. وجود مقادری کافی مس در بدن سرعت فرایند سفید شدن موهارا کاهش داده و آن را به تعویق می اندازد.

تاثیر مس بر استخوان:

تاثیر مس در سلامتی ما می تواند مرتبط با تاثیر آن بر سلامت استخوان‌های ما باشد. در صورت کمبود قابل توجه مس در بدن، چگالی مواد معدنی استخوان‌ها کاهش پیدا کرده و امکان ابتلا به پوکی استخوان افزایش خواهد یافت. پوکی استخوان به معنی شانس بیشتر استخوان‌های فرد برای شکستگی‌ می باشد. در افرادی که به پوکی استخوان مبتلا هستند ترمیم استخوان‌ها نیز بسیار کند انجام شده و ضربات ساده می‌توانند خطرات جدی برای وضعیت سلامت فرد به وجود بیاورند.

تاثیر مس بر بدن و سیستم ایمنی:

برای داشتن سیستم ایمنی که توانایی مقابله با خطرات احتمالی را داشته باشد، فرایند تقسیم سلول‌ها باید مکررا و بدون خطا انجام شده و سلول‌های آسیب دیده جایگزین شوند. یکی از اشکال تاثیر مس بر بدن، در تنظیم فرایندهای چرخه سلولی و تقسیم آن‌ها می‌باشد. در صورت کمبود مس، سلول‌های از کار افتاده و پیر جایگزین نشده و کارآیی سیستم ایمنی کاهش پیدا خواهد کرد. ظروف مسی نیز دارای ویژگی آنتی باکتریال و ضد میکروبی هستند و استفاده از این ظروف برای طبخ و سرو غذا موجب افزایش کارآیی سیستم ایمنی خواهد شد.

تاثیر مس بر بدن زنان:

تاثیر مس در سلامتی زنان پراهمیت‌تر بوده و دریافت مس مورد نیاز بدن از طریق مصرف مکمل‌ها، رژیم غذایی و یا استفاده از ظروف مسی ضروری می باشد. به طور کلی زنان بیشتر از مردان در معرض کم خونی ناشی از فقر آهن قرار دارند. یکی از عوامل کمبود آهن در بدن می تواند نبود یون مس باشد. مس در فرایندهای جذب آهن نقش بسزایی داشته و کمبود آن در نهایت منجر به کم خونی خواهد شد. تاثیر مس در سلامتی زنان در این موضوع خلاصه نشده و از دیگر فواید آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تولید انرژی و شرکت در فرایندهای سوخت و ساز بدن
 • پیشگیری و یا به تاخیر انداختن آرتریت
 • جلوگیری از پوکی استخوان
 • کمک به بهبود سلامت قلبی و عروقی
 • کمک به تولید کلاژن و جوان سازی پوست
 • تقویت سیستم ایمنی
 • جلوگیری از پوکی استخوان
 • پیشگیری از افسردگی
 • بهبود سلامت مغز و دستگاه عصبی مرکزی

تاثیر دستبند مس بر بدن:

اطلاعات موجود درباره تاثیر دستبند مس بر بدن عمدتا برجای مانده از کتیبه‌های مصری می باشند. در مصر باستان باور بر این بود که زیورآلات مسی خواص جادویی داشته و تاثیرات حیرت انگیزی بر سلامتی خواهند گذاشت. مس معمولا در ساخت سرپوش‌ها و تاج‌ها برای پادشاهان بکار می رفت. امروزه می دانیم مس دارای خواص جادویی نبوده و تنها یکی از عناصر مورد نیاز بدن برای انجام فرایندهای گوناگون می باشد. استفاده از دستبند مسی می‌تواند با جذب مس از طریق پوست تاثیرات خوبی بر وضعیت کلی سلامتی بدن داشته باشد. فواید استفاده از دستبند مسی به طور خلاصه ذکر خواهند شد:

 • کاهش استرس و فشار عصبی
 • پیشگیری از پوکی استخوان
 • جلوگیری از تجمع مواد زائد و سموم در بدن
 • پیشگیری از بیماری‌های قلبی و عروقی
 • افزایش تولید انرژی در بدن و جلوگیری از خستگی و بی حوصلگی
دست بند مسی

دست بند مسی

خرید ظروف مسی از مس و مس، انتخابی در راستای حفاظت از سلامتی و محیط زیست.

در این مقاله‌ سعی کردیم درباره تاثیر مس در سلامتی به طور کامل بحث کنیم. به صورت خلاصه مس به عنوان یک فلز سنگین، ماده معدنی ضروری برای انجام فرایندهای بدن بوده و از عملکردهای زیر پشتیبانی خواهد کرد:

 • فرایند جذب و متابولیزه کردن آهن و به دنبال آن جلوگیری از کم خونی و سرطان خون
 • شرکت در ساختار آنزیم‌های تولید کننده انرژی
 • ساخت بافت همبند
 • ایجاد عروق خونی جدید و بهبود سلامت قلب
 • تعادل در ساخت هورمون‌های موثر در تقسیم سلول‌های عصبی
 • ارتقاء عملکرد سیستم ایمنی، جلوگیری از عفونت‌های باکتریایی و میکروبی

با آگاهی به تاثیر مس در سلامتی، باید بدانیم یکی از ساده ترین راه‌ها برای تامین یون مس مورد نیاز بدن، استفاده از ظروف مسی برای طبخ و سرو غذا می‌باشد. استفاده از زیورآلات مسی همچون دستبندها نیز به جذب مس از طریق پوست کمک خواهند کرد. کیفیت ظروف مسی و همچنین زیورآلات به دلیل تاثیرات عمده آن ها بر سلامتی از اهمیت بالایی برخوردار است. سطح داخلی ظروف مسی باید بخوبی قلع اندود شده باشند تا مقادیر زیادی از مس در اختیار بدن قرار نگیرد. مس و مس تولید کننده باکیفیت‌ترین ظروف مسی در طرح‌های الهام گرفته شده از فرم زیبای گیاهان به نشانه تلفیق اصالت هنر و فرهنگ ایرانی با المان‌های چشم نواز جهان پیرامون ما می‌باشد. بهره گیری از تجربه استادکاران ایرانی در کنار دقت و مهارت تولید کنندگان در فرایند ساخت ظروف مسی بالاترین کیفیت را موجب شده و در ادامه نیز ارائه توضیحات جامع و پاسخگویی به تمامی سؤالات شما خریداران محترم، تجربه‌ای تکرار نشدنی و لذت بخش از خرید ظروف مسی را خلق خواهد کرد. برای خرید ظروف مسی آشپزخانه به مس و مس مراجعه کنید.

خرید ظروف مسی باتوجه به ارزش روزافزون مصنوعات ایرانی، توجه به اهمیت محافظت از طبیعت پیرامون، حمایت از هنر و تاریخ ایران و اهمیت به حفظ و بهبود سلامتی خودمان، همچون یک سرمایه گذاری بلند مدت خواهد بود.

پرفروش ترین محصولات مس و مس

جدیدترین مقالات مس و مس