خانه/راهنمای استفاده ظروف مسی/تاریخچه ظروف مسی در ایران و جهان، سفری جذاب به دنیای مس
توسط در ۱۵ام مهر, ۱۴۰۲ منتشر شدبدون دیدگاه
تاریخچه ظروف مسی در ایران و جهان، سفری جذاب به دنیای مس

برای بررسی تاریخچه ظروف مسی باید دانست ظروف مسی به عنوان بخشی از تاریخچه فرهنگی ایران، از جایگاه بخصوصی در تاریخ صنعتی جهان نیز برخوردار می باشند. برای مردم ایران، ظروف مسی یادآور فرهنگ دیرینه این کشور و آیین‌ پیشینیان در طبخ غذا، آداب پذیرایی و چیدمان منزل هستند. ظروف مسی پس از هزاران سال حال یکی از جلوه‌های محبوبیت هنر و مهارت ایرانی در بین مردمانی با فرهنگ‌های مختلف می‌باشند.

حدود پنج هزار سال قبل از میلاد مسیح بود که مس برای اولین بار در توسط رومیان از معادن قبرس استخراج و در ساخت ادوات جنگی بکار گرفته شد. مصریان گروه بعدی بودند که به زیبایی و خواص اعجاب انگیز مس علاقه نشان دادند. در آن زمان مس از جایگاهی نزدیک به طلا در نزد پادشاهان برخوردار بود و در ساخت تاج و تخت نیز بکار گرفته می شد. با کشف معادن بیشتری از مس در یونان، مصر و بین النهرین، کاربردهای مس رو به گسترش رفت تا ظروف مسی درنهایت وارد سبک زندگی جوامع شدند. ظروف مسی مخصوص طبخ غذا، صندوقچه‌ها، زیورآلات و گلدان‌های مسی جزو اولین محصولات مسی بودند که تولید شده و به سرعت در میان اقشار مختلف جوامع به زیبایی و اصالت شهرت پیدا کردند. حتما مقاله تاریخچه مس رو مطالعه کنید.

تاریخ ظروف مسی در ایران نیز به حدود پنج هزار سال پیش باز می گردد. پیش از آغاز ساخت ظروف مسی، ظروف سفالی تقریبا تنها انتخاب در آشپزخانه بودند ولی این ظروف به راحتی می شکستند و توانایی چندانی در توزیع حرارت نداشتند. ممکن بود طعم و عطر غذا را نیز تغییر دهند، به همین دلیل ظروف مسی بلافاصله جایگاه خود را در خانه ایرانی یافتند. دلایل متعددی برای محبوبیت ظروف مسی آشپزخانه از آن زمان تا به اکنون وجود دارد. دلایلی که ابتدا بصورت تجربی ثابت شدند و حال از نظر علمی توجیح می شوند. مس پس از نقره، بیشترین رسانایی حرارتی را دارا می باشد. ویژگی که موجب می شود تا غذا با صرف انرژی و گرمای کمتری تهیه شده و در عین حال مواد غذایی، مواد مغذی و عطر مخصوص به خود را حفظ کنند.  به دست آوردن چنین نتیجه لذت بخشی موجب شده تا ظروف مسی همواره محبوب و پرکاربرد باشند و پخت غذا در ظر‌وف مسی در کنار فواید و مزایای بیشمار خود، تجربه‌ای متفاوت از آشپزی و خلق طعم‌های جدید را در ذهن افراد ثبت کند.

تاریخ ظروف مس

تاریخ ظروف مس

همزمان با محبوبیت ظروف مسی همچون قابلمه، لیوان، پارچ و گلدان‌های مسی،  قوری و سماور مسی نیز به بخشی جدایی ناپذیر از سبک زندگی مردم ایران تبدیل شدند. به طوری که امروزه قوری و سماور مسی یادآوری از اهمیت فرهنگ و هنر در ایران گذشته هستند. این دو به عنوان بخشی مهم از چایخانه‌های ایرانی، همراهی برای چای ایرانی، جلسات شعرخوانی و گفت و گوهای طولانی اهالی ادب آن زمان بوده‌اند. امروزه نیز قوری مسی، به دلیل تاثیر بسزای خود در طعم چای و انواع دمنوش‌ها و خلق عطری به یاد ماندنی انتخاب اول بسیاری از افراد می باشد. همانطور که قهوه جوش مسی نیز هیچگاه محبوبیت خود را در میان دوستداران قهوه از دست نداد.

قهوه جوش مسی که جذوه نیز نامیده می شود، بخش مهمی از تاریخ ظروف مسی را نیز تشکیل می دهد. قهوه جوش مسی در ارتباط تنگاتنگی با فرهنگ تهیه و سرو قهوه ترک می باشد. نوشیدنی محبوبی که به سرعت به بخشی جدا نشدنی از فعالیت‌های روزمره مردم ترکیه و خاورمیانه تبدیل شد. تهیه قهوه ترک در قهوه جوش مسی، موجب می شود تا قهوه عطر و غلظت بهترین پیدا کند. حرارت مهم‌ترین بخش برای دم کردن قهوه می باشد و قهوه جوش مسی با توزیع یکنواخت آن طعمی شگفت انگیز را خلق می کنند.

زیباترین و باکیفیت‌ترین ظروف مسی جهان امروزه به دست صنعتگران و هنرمندان با تجربه و خلاق در شهرهای زنجان، اصفهان، کرمان و یزد تولید شده و زیبایی چشم نواز آن‌ها در ترکیب با هنرهای فیروزه کوبی، خاتم کاری، قلم زنی و مینا کاری تعریف جدیدی از اصالت و شکوه را خلق می‌کند.

تاریخچه ظروف مسی در ایران، تلفیق هنر و کارآیی

تاریخچه ظروف مسی در ماندگاری و کسب محبوبیت به میزان زیادی وابسته به انعطاف صنعت ساخت این ظروف با نیازهای روز می باشد. در گذشته ظروف مسی از تنوع چندانی برخوردار نبودند، قابلمه، سماور و ظروف سرو غذا در طرح‌های چکش کاری تولید می شدند و تنها برای کاربرد خود خریداری می شدند. امروزه اما پس از هزاران سال از ماندگاری ظروف مسی در سبک زندگی ما، این ظروف به بازتابی از فرهنگ و هنر ایران تبدیل شده‌اند که توجه افراد از هر گوشه از جهان را به خود مجذوب می کنند.

هنر ساخت ظروف مسی حال به هنری تلفیقی تبدیل شده است. تنوع ظروف مسی نقره کوبی، قلم زنی، فیروزه کوبی و ملیله کاری باعث شده تا نیاز هیچ سلیقه‌ای بی پاسخ نماند. مسگری نیز هنری پویا بوده و امروزه ظروف مسی با شیوه‌های نوین و خلاقانه تولید می شوند. در گذشته بسیاری از فرایندها ساخت، بسیار سخت، طاقت فرسا و به میزان زیادی وابسته به هنر دست مسگران بودند، امروزه ماشین‌های برش، چکش کاری و پرس فرایند تولید را سرعت بخشیده و آسان کرده‌اند.

در گذشته تقریبا هیچ راه حلی برای مشکل سیاه و کدر شدن و یا تغییر رنگ ظروف مسی وجود نداشت، در نتیجه افراد مجبور به تهیه محلول‌های خانگی بودند که ممکن بود درنهایت اثرگذار نیز نباشند. در حال حاضر می توان از ظروف مسی نانو شده استفاده کرد که درصورت رعایت اصول نگهداری تا ده‌ها سال جلای اولیه خود را حفظ می کنند، محلول‌های جلا دهنده‌ای همچون NAZARIANshine نیز راه حلی سریع و ارزان برای چنین مشکل دیرینه‌ای هستند.

امروزه حتی قلعی که برای پوشاندن سطح داخلی ظروف مسی استفاده می‌شود نیز از کیفیتی دو چندان برخوردار می باشد. قلع اندود کردن ظروف مسی از واکنش مس با مواد غذایی اسیدی و یا قلیایی جلوگیری می کند تا تجربه‌ای دلنشین و سالم از طبخ غذا در ظروف مسی حاصل گردد.

ظروف مسی در تاریخ

ظروف مسی در تاریخ

بررسی تاریخچه ظروف مسی، چرا این ظروف هیچگاه محبوبیت خود را از دست نداده‌اند؟

اگر با توجه به تاریخچه ظروف مسی، این ظروف توانسته‌اند هزاران سال جایگاه خود را در خانه ما حفظ کننده، پس باید بدانیم که دلیل وفاداری طرفداران و محبوبیت روزافزون این محصولات چیست.

1- کمک به بهبود وضعیت سلامتی و حفظ تندرستی: استفاده از ظروف مسی برای طبخ غذا یا سرو مواد خوراکی مختلف می تواند گامی موثر در بهبود وضعیت سلامتی ما باشد. بدیهی است که توجه به سلامتی و تندرستی بخشی مهم از شکل گیری یک سبک زندگی سالم می باشد، این موضوع نه مربوط به زمان حال، که مؤلفه اصلی خوب زیستن در تمام دوران‌ها بوده است. مس به عنوان یکی از مهم‌ترین عناصر مورد نیاز بدن، یک یون ضروری برای کارکرد صحیح بسیاری از ارگان‌های بدن می باشد. بکارگیری ظروف مسی در هنگام آشپزی و آب خوردن در لیوان مسی، نیاز بدن به این عنصر را تأمین کرده و از بسیاری از مشکلات قلبی – عروقی، پوستی و مرتبط با سیستم عصبی پیشگیری خواهد کرد.

2- خرید ظروف مسی، انتخابی برای محافظت از محیط زیست: سالیانه ظروف استیل، چدن و پیرکس تولید انبوه شده و به بازار عرضه می شوند. این درحالی است که این ظروف ماندگاری چندانی نداشته و خریداران به صورت مداوم نیاز به خرید محصولات جدید پیدا خواهند کرد. در مقابل ظروف مسی برای سال‌های طولانی ماندگاری و کارآیی خود را حفظ کرده و از قابلیت ترمیم و بازیافت نیز برخوردار می باشند.

3- امکان بازیافت سریع و ارزان: ظروف مسی به راحتی وارد چرخه بازیافت می‌شوند. سطح خارجی که در مجاورت هوا و حرارت قرار می‌گیرد، به علت خاصیت اکسیداسیون مس، پس از مدتی دچار تغییر رنگ شده و کدر می‌شود. رعایت نکات لازم در هنگام استفاده این موضوع را به شکل قابل توجهی به تعویق می‌اندازد ولی در هر حال این مشکل به راحتی قابل حل بوده و جلای فلزی مس با تهیه چند محلول خانگی یا دیگر محلول‌های پاک کننده به راحتی به آن بازمی‌گردد. سطح داخلی ظروف مسی نیز قلع اندود می‌شود که درصورت خراشیده شدن و یا آسیب به پوشش قلعی، امکان ترمیم آن در مدت زمانی کوتاه و هزینه‌ای معقول وجود خواهد داشت.

4- ظروف مسی، المانی حذف نشدنی و جذاب در دکوراسیون خانه‌های ایرانی. ظروف مسی به عنوان نمادی از شکوه هنر ایرانی با دارا بودن طیف رنگی گرم از نارنجی تا سرخ و در نتیجه فرایندهای پساتولید و زحمت ماهرترین استادکاران، تجربه‌ای لذت بخش را برای نگاه افراد خلق می‌کنند. به طور مثال گلدان‌های مسی جزو قدیمی‌ترین و پرکاربردترین ظروف مسی هستند که داستان‌هایی از چیدمان خانه اجدادمان را روایت می کنند. گلدان‌های مسی در گذشته بر روی طاقچه‌ها قرار گرفته و صحنه‌ای به یاد ماندنی را خلق می کردند. امروزه نیز می توانند المانی مناسب برای تکمیل چیدمان خانه بر روی شومینه، میز و یا در بوفه باشند. از دیگر المان‌های برجای مانده از فرهنگ نیاکانمان می توان به آفتابه و لگن مسی اشاره کرد که در گذشته و بخصوص در دوران قاجا پیش و پس از طبخ غذا برای شست و شوی دست کاربرد داشت. با اینکه آفتابه و لگن امروزه کاربرد خود را از دست داده‌اند اما استفاده از این المان پرخاطره در هنگام چیدمان ظروف مسی در خانه یادآور سنت‌ها و بیانگر ارزش‌های شما خواهد بود. برای خرید ظروف مسی دکوری حتما به دسته بندی اون در سایت مراجعه کنید.

خرید ظروف مسی از مس و مس

تاریهچه ظروف مسی در ایران بیانگر اهمیت تلفیق هنر، فرهنگ و ادب با کارآیی در سبک زندگی مردمایران باستان می باشد. جالب است بدانید امروزه ظروف مسی دیگر مختص به خانه‌های ایرانی نبوده و به شهرتی مثال زدنی در جهان دست یافته‌اند. ظاهر شکیل و رنگ زیبای این ظروف، درکنار اهمیت خرید ظروف بادوام و به صرفه و ده ها مزیت دیگر باعث شده تا صادرات ظروف مسی به بخشی مهم از اقتصاد ایران تبدیل شود. مس و مس به عنوان جامع‌ترین ارائه دهنده ظروف مسی در خاورمیانه سعی دارد تا با تضمین کیفیت و اصالت محصولات فرصتی را برای معرفی هنر ایران در جهان و نیز خلق تجربه‌ای به یاد ماندنی برای شما عزیزان ایجاد نماید.

مس و مس با ارائه تنوعی کم نظیر از ظروف مسی، پاسخگوی نیاز هر سلیقه و اندیشه‌ای می باشد. محصولات مس و مس همگی از طرحی چشم نواز و پرمفهوم برخوردار می باشند زیرا که از زیباترین فرم‌های ارگانیک طبیعت، المان‌های باستانی و نمادین الهام گرفته شده‌اند. تمامی محصولات مس و مس از توضیحاتی جامع برخوردار بوده و کیفیت و اصالت آن‌ها نیز تضمین شده می باشد. خرید از وبسایت مس و مس، تجربه‌ای لذت بخش و سریع از خریدی مطمئن می باشد. امکان مقایسه طرح‌ها و قیمت‌ها و نیز دریافت اطلاعات جامع از هر محصول به شما کمک خواهد کرد بهترین انتخاب را براساس آنچه برای بهبود تجربه آشپزی، پذیرایی و دکوراسیون در خانه نیاز دارید را داشته باشید.

پرفروش ترین محصولات مس و مس

جدیدترین مقالات مس و مس