خانه/راهنمای استفاده ظروف مسی/راههای تشخیص ظروف مسی اصل از تقلبی؛ نکات کلیدی و مهم
توسط در ۱۱ام شهریور, ۱۴۰۲ منتشر شدبدون دیدگاه
راههای تشخیص ظروف مسی اصل از تقلبی؛ نکات کلیدی و مهم

تشخیص ظروف مسی اصل از تقلبی از آن جهت اهمیت دارد که بسیاری از خواص و مزایای منحصر به فرد استفاده از ظروف مسی وابسته به خود فلز مس و ویژگی‌های آن می باشد. جایگزین کردن فلز مس با فلزهای ارزانی مانند آهن نه تنها تمام خواص استفاده از این ظروف را از بین می برد که زیبایی ظاهری آن‌ها را نیز تحت شعاع قرار می دهد. ظروف مسی اصل رنگ روشن‌تر و ظاهر براقی دارند درحالی که ظروف مسی تقلبی در اکثر اوقات رنگی تیره داشته و فاقد جلا هستند. البته باید اشاره کرد ظروف مسی اصل نیز پس از استفاده طولانی مدت جلای خود را از دست می دهند که به راحتی می توان با محلول های جلا دهنده این مشکل را برطرف کرد درحالی که در مورد ظروف مسی تقلبی هیچ راهی برای جلا بخشیدن به ظروف وجود ندارد.

روش تشخیص ظروف مسی اصل و تقلبی:

روش‌های متداول نشخیص ظروف مسی تقلبی از ظروف اصل بیشتر بر مبنای در نظر گرفتن آهن به عنوان فلز جایگزین می باشد. برخی روش‌ها نیز جامع‌تر بوده و می توان برای موارد گوناگون از آن‌ها کمک گرفت. در ادامه شش راه بسیار ساده برای تشخیص ظروف مسی اصل و تقلبی را بررسی خواهیم کرد:

  • استفاده از آهن ربا: در این روش آهن ربا را به ظروف مسی خود نزدیک می کنید. اگر آهن ربا جذب ظرف شود، ظرف شما تقلبی بوده و آهنی است. دقت کنید که گاهی اوقات برای دسته ظروف از آهن استفاده می شود و این نشانه تقلبی بودن ظروف مسی نیست.
  • دقت به نوع چکش زنی: در ظروف مسی اصل چکش زنی‌ها ریز و منظم هستند و از ترتیب خاصی پیروی می کنند. چه چکش زنی ظروف به صورت دستی انجام شده باشد و چه به صورت ماشینی استثنایی در این زمینه وجود ندارد.
  • توجه به استحکام ظروف: ظروف مسی از استحکام بالایی برخوردار می باشند و نمی توان به راحتی در فرم کلی آن‌ها تغییری ایجاد کرد. همچنین برای تشخیص ظروف مسی اصل آشپزخانه (ظروف مسی آشپزخانه) دقت کنید که درحین ساختن این ظروف از ورقه‌های مسی با زخامت بیشتر استفاده می شود.
  • بررسی سطح داخلی ظروف: سطح داخلی ظروف مسی اصل سفیدرنگ است زیرا قلع اندود شده است. قلع اندود کردن ظروف مسی امری ضروری برای حفظ سلامت مصرف کنندگان است. این موضوع از ورود مقدار بیش از حد مس به غذا و مواد خوراکی جلوگیری می کند. نیاز بدن ما به یون مس محدود بوده و دریافت بیش از حد آن باعث مسمومیت می شود. اگر داخل ظروف مسی زرد رنگ بود می تواند به معنای تقلبی بودن آن‌ها باشد البته ممکن است تحت شرایطی ظروف صرفا قلع اندود نشده باشند که در هر دو حالت خرید آن‌ها توصیه نمی شود.
  • توجه به وزن ظروف: ظروف مسی اصولا سنگین تر از ظروف برنجی و آهنی هستند از همین رو می توانید اطلاعات ثبت شده برای محصول را با وزن واقعی آن تطابق دهید. در صورتی که وزن محصول کمتر از وزن ثبت شده بود یا به شدت سبک به نظر می آمد احتمالا تقلبی است.
  • بررسی رنگ و جلای اولیه: ظروف مسی اصل رنگ روشن و براقی دارند. در هنگام خرید کاملا جلای خود را حفظ کرده و لکه‌ای بر روی آن‌ها هویدا نخواهد بود. ظروف مسی تقلبی در عوض رنگی تیره و ظاهری مات و کدر دارند.
تشخیص ظروف مسی اصل و تقلبی

تشخیص ظروف مسی اصل و تقلبی

 

 

چرا خرید ظروف مسی اصل ازاهمیت زیادی برخوردار است؟

بسیاری از افراد در هنگام خرید ظروف مسی، فواید این ظروف برای سلامتی رامدنظر قرار داده و از آن به عنوان دلیلی مهم برای خرید ظروف مسی یاد می کنند. بدن ما دو راه برای تامین یون مس مورد نیاز خود دارد که پس از رژیم غذایی، استفاده از ظروف مسی برای طبخ و سرو غذا یا مواد خوراکی راه حل دیگر می باشد. تایمن یون مس مورد نیاز بدن امری حیاتی برای انجام فعالیت‌های طبیعی و روزانه می باشد زیرا بدن ما برای تولید انرژی به این یون نیاز دارد. کمبود مس همچنین موجب اختلال در عملکرد دستگاه قلبی عروقی، دستگاه عصبی و سلامت پوست و مو خواهد شد. با توجه به ضرورت حضور مس برای جذب آهن، نبود مس همچنین موجب کم خونی ناشی از فقر آهن و افسردگی خواهد شد. با توجه به نکات ذکر شده حال می دانیم که استفاده از ظروف مسی تاثیرات فراوانی در وضعیت سلامتی و تندرستی ما دارد. خرید و استفاده از ظروف مسی تقلبی نه تنها مفید نیست بلکه می تواند فلزات ناخواسته‌ای را وارد بدن کرده و مضر باشد.

ظروف مسی انتخابی محبوب برای طبخ غذا، تهیه چای و پخت انواع کیک می باشند زیرا فلز مس از رسانایی حرارتی بالایی برخوردار است و این ویژگی موجب می شود تا غذا یا مواد خوراکی طعم بسیار خوشایندتری پیدا کنند. پخش یکنواخت حرارت باعث می شود تا مواد غذایی در حین پخت عطر طبیعی و مواد مغذی خود را حفظ کنند. خرید ظروف تقلبی بجای ظروف مسی اصل به معنای از دست دادن از ویژگی می باشد.

از دیگر ویژگی‌های ظروف مسی ماندگاری طولانی مدت و استحکام بالای آن‌ها می باشد. استفاده از فلزات بی کیفیت در فرایند ساخت ظروف مسی تقلبی، موجب شده تا این ظروف ماندگاری چندانی نداشته و به راحتی در اثر فشار و یا برخورد با اشیا تغییر شکل دهند. معمولا در این ظروف پایه و دستگیره‌ها به درستی متصل نشده و یا به طور مثال درب ظرف در اندازه دقیق با بدنه نمی باشد. تمام این موارد موجب کاهش کیفیت تجربه استفاده از ظروف مسی خواهد شد.

ظروف مسی همواره نشانه‌ای از زیبایی و ظرافت بوده‌اند. رنگ روشن و گرم این ظروف درکنار ظرافت چکش‌ کاری‌های انجام شده موجب شده تا این ظروف همیشه جایگاه خود را در دکوراسیون خانه ایرانی حفظ کنند. همچنین برای پذیرایی از میهمانان و ثبت خاطرات به یاد ماندنی و ارزشمند محبوب و مورد توجه باشند. این ویژگی تنها مختص به ظروف مسی اصل بوده و ظروف تقلبی از آن برخوردار نمی باشند.

کاربردهای ظروف مسی اصل:

باید بدانیم که اگر ظروف مسی از پنج هزار سال پیش تا به امروز محبوبیت خود را در میان ایرانیان حفظ کرده‌اند، باید دلایل منحصر بفردی نیز وجود داشته باشد. ویژگی‌هایی که در ادامه ذکر می شوند تنها مختص به تجربه استفاده از ظروف مسی اصل هستند. ظروف مسی تقلبی که از آهن یا برنج ساخته شده باشند مزیت چندانی نسبت به قیمت خود نداشته و حتی می توانند مضر باشند.

  • ظروف مسی می توانند در حفظ سلامتی موثر باشند. ظروف مسی تأثیر بسزایی در حفظ سلامتی دارند. توجه به داشتن سبک زندگی سالم مولفه‌ای اساسی برای بهبود کیفیت زندگی می باشد. تامین یون مس مورد نیاز بدن به عنوان عنصری ضروری، گامی مهم در راستای محافظت از تندرستی می باشد. استفاده از ظروف مسی در هنگام آشپزی، استفاده از قوری مسی برای تهیه چای و دمنوش‌ها و همچنین آب خوردن در لیوان مسی، نیاز بدن به این عنصر را به خوبی تأمین کرده و از بسیاری از مشکلات قلبی عروقی، پوستی و مرتبط با سیستم عصبی جلوگیری خواهد کرد. وجود مقادیر کافی یون مس در بدن همچنین از پیری زودرس جلوگیری می کند.
  • انتخاب برای محافظت از محیط زیست. یکی از مهم‌ترین مزیت‌های خرید ظروف مسی اصل ماندگاری طولانی مدت آن‌ها می باشد. این ویژگی نیاز به خرید مداوم ظروف جدید را از بین برده و امکان استفاده طولانی مدت از ظروف قدیمی را فراهم می آورد. ظروفی که نه تنها در اثر گذر زمان کاربردهای خود را از دست نداده و کهنه نمی شوند بلکه ارزشی دو چندان پیدا کرده و به جلوه‌ای از تاریخ، فرهنگ و هنر نیاکانمان تبدیل می شوند.
  • امکان بازگشت ظروف مسی به چرخه‌های تولیدی و بازیافت. مس فلزی ارزشمند است و با اینکه در ایران معادن فراوانی برای آن وجود دارد ولی در برخی از کشورها فلزی کمیاب محسوب می شود. حفظ منابع طبیعی فلزات از اهمیت بالایی برخوردار است. ظروف مسی نیز از این قاعده مستثنی نخواهند بود. امکان بازیافت تنها برای ظروف مسی اصل مهیا می باشد زیرا ظروف تقلبی آهنی یا برنجی از کیفیت و استحکام چندانی برخوردار نبوده و پس از چند ماه کاملا کاربرد خود را از دست می دهند.
  • ظروف مسی اصل، انتخابی محبوب برای دکوراسیون خانه. ظروف مسی با دارا بودن طیف رنگی گرم از نارنجی تا سرخ می‌توانند المان چشم گیری برای دکوراسیون و ایجاد هارمونی رنگی در چیدمان بوفه باشند. قرار دادن ظروف ست پذیرایی مسی در بوفه در کنار استفاده از نورهای زرد یا سفید، ایده‌ای خلاقانه بوده که نگاه هر بیننده‌ای را مجذوب خود خواهد کرد. همچنین در طرح هایی از محصولات که با هنر اصیل ملیله کاری و یا نقره کوبی تلفیق شده‌ و می‌توانند نگاه هر بیینده‌ای را مجذوب دکوراسیون متفاوت خانه شما کنند قیمت ظروف بالاتر خواهد بود. خرید ظروف مسی اصل و به کارگیری آن ها تجربه‌ای متفاوت از پذیرایی از میهمانان و چیدمان خانه را خلق کرده و زیبایی جزئیات مراسمات ایرانی و شکوه مصنوعات ساخته شده به دست ماهرترین استادکاران را به رخ خواهد کشید.
روش تشخیص ظروف مسی اصل و تقلبی

روش تشخیص ظروف مسی اصل و تقلبی

آیا تغییر رنگ ظروف مسی نشانه تقلبی بودن آن‌ها است؟

ظروف مسی در ابتدا که خریداری می شوند باید جلای اولیه خود را حفظ کرده باشند و کاملا براق و درخشان باشند ولی در ادامه و پس از استفاده طولانی مدت تغییر رنگ این ظروف طبیعی بوده و راهی برای تشخیص ظروف مسی تقلبی نخواهد بود. مس فلزی با خاصیت اکسیداسیون است و قرار گیری در معرض اکسیژن هوا یا رطوبت موجب ترکیب آن با اکسیژن و تغییر رنگ خواهد شد. به محض زنگ زدن یک لایه از سطح خارجی دیگر اکسیژن به لایه های زیرین نرسیده و تغییر رنگ متوقف می شود. از این ویژگی می توان برای تشخیص ظروف مسی تقلبی که از آهن ساخته شده اند استفاده کرد زیرا زنگ زدگی سطح بیرونی در فلز آهن جلوی نفوذ اکسیژن به لایه‌های زیرین را نمی گیرد و به مرور زمان کل ظروف زنگ خواهند زد. درباره ظروف مسی باید بدانید تغییر رنگ مسئله‌ای متداول با راه حلی بسیار آسان است. کافی است با استفاده از محلول‌های جلا دهنده و یا محلول‌های پاک کننده خانگی یک بار سطح ظروف را بشورید تا جلای اولیه به آن‌ها بازگردد.

خرید ظروف مسی از مس و مس، تجربه خریدی مطمئن!

خرید از وبسایتی معتبر که اصالت و کیفیت کالا را تضمین می کند نیاز شما به جست و جوی طولانی مدت و سردرگمی های خرید اینترنتی را برطرف خواهد کرد. با اینکه در این مقاله روش تشخیص ظروف مسی اصل و تقلبی را کاملا برای شما شرح دادیم ولی باید بدانید درنهایت ممکن است هیچ راهی برای تصمیم گیری مطمئن وجود نداشته باشد. بهترین روش خرید از مکانی معتبر و تایید شده است تا با خاطری آسوده صدها طرح از ظروف مسی را بررسی کنید و درنهایت نسبت به خرید ایتم مورد علاقه خود اقدام کنید.

مس و مس ارائه دهنده جامع‌ترین و با کیفیت ترین محصولات مسی در خاورمیانه می باشد. تمامی محصولات از تضمین اصالت و کیفیت برخوردار بوده و همچنین با مراجعه به صفحه هریک می توانید به توضیحاتی کاملی درباره نحوه تولید، آنچه الهام بخش طراحی بوده، ابعاد و وزن دقیق و کاربردهای هریک از محصولات دسترسی داشته باشید. کسب تجربه انتخاب و خرید از میان تنوع محصولات مسی در طرح‌های گوناگون الهام گرفته شده از فرم‌های زیبا و ارگانیک طبیعت که به دست استادکاران توانمند ایرانی تولید شده و با ظرافت هرچه تمام‌تر چکش کاری شده‌‍‌اند تنها در وبسایت جامع مس و مس ممکن می باشد. کیفیت بالای ظروف عرضه شده در مس و مس از تجربه، دقت و مهارت سرچشمه گرفته است.

در مقاله‌ای که مطالعه کردید سعی کردیم تا مطمئن‌ترین روش‌ها منباب چگونگی تشخیص ظروف مسی اصل را برای شما توضیح دهیم.

پرفروش ترین محصولات مس و مس

جدیدترین مقالات مس و مس