خانه/مقالات/تمیز کردن ظروف مسی سوخته درخانه با بهترین روش ها
توسط در ۱۸ام مهر, ۱۴۰۲ منتشر شدبدون دیدگاه
تمیز کردن ظروف مسی سوخته درخانه با بهترین روش ها

برای تمیز کردن ظروف مسی سوخته، ابتدا باید بدانیم در حقیقت آنچه سوختن ظروف مسی تلقی می شود، تنها تغییر رنگ ظروف به سیاه می باشد که در اثر قرار گرفتن طولانی مدت مس در معرض حرارت بالا و سپس اکسید شدن آن رخ می دهد. اصولا در این صورت تمام سطح ظرف سیاه نشده و تنها لکه‌های پراکنده‌ای بر روی آن ایجاد می شود. تمیز کردن ظرف مسی سوخته با تمام روش‌هایی که برای براق کردن ظروف استفاده می کنیم ممکن می باشد. استفاده از محلول‌های جلا دهنده، محلول سرکه و نمک و یا خاکستر ذغال متداول‌ترین راهکارهای ارائه شده در این زمینه می باشند.

ظرف مسی سوخته، ظاهر خوشایندی ندارد، براقیت و جلای خود را از دست داده و شست و شوی آن نیز دشوار خواهد بود، از همین رو بهتر است در هنگام استفاده از ظروف مسی آشپزخانه مانند قابلمه و ماهیتابه مسی و همچنین قهوه جوش، کتری و قوری مسی از حرارت بالا استفاده نکنید، یکی از دلایل محبوبیت ظروف مسی برای طبخ غذا رسانایی حرارتی بالای فلز مس می باشد در نتیجه با صرف انرژی و حرارت کمتر نیز می توان نتیجه‌ای مطلوب به دست آورد.

بیشتر غذاهای ایرانی همچون انواع آش و خورشت‌ها برای طبخ کامل نیاز به حرارت بالایی دارند، ظروف مسی بخودی خود به خوبی این حرارت را تامین کرده و حفظ می کنند، در نتیجه مواد غذایی عطر و ریز مغذی‌های خود را از دست نخواهند داد. استفاده از شعله پخش کن و رعایت نکات لازم در هنگام شست و شوی ظروف باعث می شود تا از سوختن و تغییر رنگ ظروف مسی جلوگیری شود. همچنین نباید وقتی ظروف مسی خالی هستند، آن‌ها را در معرض حرارت قرار داد. از روغن و آب کمک بگیرید و هیچگاه ظروف مسی خالی را روی اجاق رها نکنید.

امروزه راه حلی ساده، کاربردی و ارزان نیز برای جلوگیری دائمی از سوختن، تغییر رنگ و کدر شدن ظروف مسی وجود دارد. نانو کردن ظروف مسی و یا خرید ظروف مسی نانو شده، به شما کمک خواهد کرد تا بدون نگرانی از تغییر در ظاهر زیبا و خوشرنگ ظروف مسی خود از آن‌ها استفاده کنید. ظروف مسی نانو شده به دلیل وجود یک لایه مقاوم، دیگر در تماس با اکسیژن نخواهند بود و برای مدت طولانی، حتی تا ده سال، جلای اولیه خود را حفظ خواهند کرد. شست و شوی ظروف مسی نانو شده بسیار ساده‌تر از ظروف معمولی بوده و حتی می توان از ماشین ظرفشویی نیز استفاده کرد. نانوکردن ظروف مسی، یکبار برای همیشه نیاز مداوم به تهیه محلول‌های جلا دهنده را از بین برده و موجب صرفه جویی چشم گیری در وقت و هزینه‌ها خواهد شد.

تمیز کردن ظروف مسی سوخته در خانه

تمیز کردن ظروف مسی سوخته در خانه

راهکارهایی که در ادامه بررسی می شوند، ارزان‌ترین و موثرترین روش‌ها برای تمیز کردن ظروف مسی سوخته می باشند:

  • ترکیب لیمو و نمک: یک راه ساده برای تمیز کردن ظرف مسی سوخته، آغشته کردن نیمه یک لیموی تازه به نمک و سپس تمیز کردن سطح خارجی ظروف مسی با آن می باشد. پس از این کار ظروف را با گرم آبکشی نموده و سپس خشک کنید.
  • خاکستر ذغال: خاکستر ذغال دارای خاصیت قلیایی بسیار بالایی می باشد از همین رو بخوبی از پس تمیز کردن لکه‌های پراکنده و سیاه رنگ ظروف مسی که در اثر حرارت بالا ایجاد شده‌اند بر می آید. کافی است پارچه‌ای نرم را کمی مرطوب و به خاکستر آغشته کنید سپس به آرامی سطح ظرف مسی سوخته را با آن تمیز کنید تا اثری از تغییر رنگ باقی نماند.
  • خمیر تهیه شده از آرد، نمک و سرکه: برای تهیه این خمیر کافی است آرد و نمک را به میزان مساوی مخلوط کرده و سرکه را تا جایی اضافه کنید که خمیر حالتی روان به خود بگیرد، سپس با قلمو تمام سطح ظرف را به خمیر آغشته کرده و بیست الی سی دقیقه بعد با استفاده از یک پارچه نرم خمیر را کاملاً از روی ظرف پاک کنید. این روش برای تمیز کردن ظروف مسی سوخته و نیز بازگرداندن جلای اولیه ظروف به آن‌ها کاربرد دارد.
  • رب یا سس گوجه فرنگی: سس گوجه فرنگی در ترکیبات خود محتوی سرکه با خاصیت اسیدی است که موجب می‌شود گزینه مناسب‌تری نسبت به رب باشد. کمی از سس گوجه را بر روی پارچه یا اسکاچ نرم ریخته و به آهستگی برای ۱ الی ۲ دقیقه ظرف را تمیز کرده و سپس با آب گرم یا ولرم آبکشی نمایید. توجه کنید که رطوبت یکی از عوامل تغییر رنگ ظروف مسی می باشد در نتیجه پس از آبکشی با حوله‌ای نرم ظروف را خشک کنید تا رطوبتی بر سطح آن‌ها باقی نماند.

تمیز کردن ظرف مسی سوخته: چرا ظروف مسی می‌سوزند یا سیاه می‌شوند؟

از گذشته تا به امروز، ظروف مسی همراهی ارزشمند برای خانه و سبک زندگی ایرانی بوده‌اند. کاربردهای فراوان ظروف مسی که نتیجه تنوع روز افزون و خلاقیت کم نظیر هنرمندان ایرانی می‌باشند در کنار ماندگاری بالا و زیبایی ظاهری موجب شده است تا ظروف مسی همواره شهرت و محبوبیت خود را حفظ کنند.

انتخاب ظروف مسی برای طبخ غذا انتخابی هوشمندانه و به صرفه می باشد. تاثیر این امر در افزایش کیفیت غذا، کمک به حفظ تندرستی و سلامتی و خلق تجربه‌ای متفاوت از اشپزی با این ظروف خاطره انگیز بارها اثبات شده است. ظروف مسی از ماندگاری بالایی برخوردار بوده و همیشه می توان آن‌ها را وارد چرخه بازیافت نمود. سطح خارجی که در مجاورت هوا و حرارت قرار می‌گیرد، به علت خاصیت اکسیداسیون مس، پس از مدتی دچار تغییر رنگ شده و کدر می‌شود. رعایت نکات لازم در هنگام استفاده این موضوع را به شکل قابل توجهی به تعویق می‌اندازد ولی در هر حال این مشکل به راحتی قابل حل بوده و جلای فلزی مس با تهیه چند محلول خانگی یا دیگر محلول‌های پاک کننده به راحتی به آن بازمی‌گردد. سطح داخلی ظروف مسی نیز قلع اندود می‌شود که درصورت خراشیده شدن و یا آسیب به پوشش قلعی، ترمیم آن در مدت زمانی کوتاه و هزینه‌ای معقول به سادگی ممکن می باشد.

امروزه ظروف مسی نانو شده حتی مشکل تغییر رنگ ظروف مسی در اثر استفاده طولانی مدت را حل کرده و جایی برای نگرانی باقی نگذاشته‌اند. با این حال برخی از افراد به دلیل ظاهر زیباتر و سنتی‌تر از ظروف مسی معولی استفاده می کنند. نگهداری مناسب از این ظروف نقش مهمی در حفظ جلای اولیه و جلوگیری از تغییر رنگ آن‌ها دارد.

دلایل متعددی را می‌توان برای تغییر رنگ ظروف مسی برشمرد. مهم‌ترین دلیل تغییر رنگ ظروف مسی، اکسیداسیون مس به علت قرار گرفتن در معرض حرارت بالا، رطوبت و خراشیده شدن سطح آن می‌باشد. هرآنچه که این فرایند را سرعت ببخشد مثل حرارت بسیار بالا و مستقیم در هنگام پخت غذا در ظروف مسی، شست و شو با شوینده‌های قوی که خاصیت قلیایی دارند و اسکاچ‌های زبر و نگهداری در مکان‌های مرطوب مانند قرار دادن ظروف در آبگیر پس از شست و شو موجب تغییر رنگ ظروف مسی در مدت زمان کوتاه‌تری خواهد شد. کلر موجود در آب نیز با مس واکنش داده و می‌تواند موجب تغییر رنگ و به‌ویژه کدر شدن ظروف مسی بشود.

وجود لکه‌های سیاه بر روی ظروف مسی و یا در اصطلاح سوختن ظروف مسی در اکثر اوقات به دلیل عدم استفاده از شعله پخش کن و شست و شوب نامناسب می‌باشد. جالب است بدانید سوختن یا تغییر رنگ ظروف هیچ تأثیری در کیفیت ظروف مسی نمی‌گذارد. برخلاف فرایند زنگ زدن در فلز آهن که موجب خورد شدن و از بین رفتن استحکام آن می‌شود، در ظروف مسی، لایه نازک رویی که اکسید شده است، از ورود اکسیژن به لایه‌های زیرین جلوگیری کرده و ماندگاری و استحکام ظروف مسی را افزایش می‌دهد. با این حال ظاهر ظروف مسی که دچار تغییر رنگ شده‌اند ممکن است ناخوشایند باشد و تمایل افراد را برای استفاده از آن‌ها کاهش دهد.

روش خانگی تمیز کردن ظروف مسی سوخته

روش خانگی تمیز کردن ظروف مسی سوخته

نحوه شست و شوی اصولی ظروف مسی چیست؟

ظروف مسی ظروفی محبوب و پرکاربرد در خانه‌های ایرانی و بیانگر اصالت فرهنگ و حفظ سنت‌های نیاکان ما می‌باشند. از این رو داشتن اطلاعات کافی در زمینه نحوه نگداری و مراقبت از این ظروف ارزشمند از اهمیت بالایی برخوردار است.

بخش مهمی از نگهداری و مراقبت از ظروف مسی به نحوه شست و شو آن‌های بستگی دارد. این موضوع می تواند تغییر رنگ ظروف مسی را برای مدت زمان طولانی به تعویق انداخته و یا به آن سرعت ببخشد. همچنین شست و شوی اصولی پس از هربار طبخ غذا در ظروف مسی، موجب می شود تا لکه‌های سیاه بر روی سطح ظروف باقی نمانند و ظروف مسی نسوزند.

  • از پارچه یا اسکاچ نرم استفاده کنید.
  • استفاده از سیم ظرفشویی و شوینده‌های قوی سرعت سیاه شدن ظروف مسی را چند برابر می‌کند.
  • بهترین جایگزین برای مایع ظرفشویی، پودر شست و شوی دستی می‌باشد.
  • پس از اتمام فرایند شست و شو، ظروف مسی را با حوله‌ای نرم خشک کرده و از قرار دادن آن‌ها در آبگیر و در معرض رطوبت اجتناب کنید.
  • بهتر است شست و شوی ظروف مسی در ماشین ظرفشویی انجام نشود. صابون‌ها و نمک‌های مورد استفاده در ماشین ظرفشویی خاصیت اسیدی یا قلیایی بالایی داشته و فرایند زنگ زدن ظروف مسی را سرعت می‌بخشند.

خرید ظروف مسی از مس و مس، تجربه کیفیت و اصالت!

پس از بررسی تمام روش‌های ممکن برای تمیز کردن ظرف مسی سوخته باید بدانید خرید ظروف مسی باکیفیت مولفه‌ای تاثیر گذار در تجربه استفاده از ظروف مسی برای طبخ غذا، ظروف مسی پذیرایی از میهمانان و یا تکمیل دکوراسیون خانه می باشد. ظروف مسی تقلبی به راحتی و در مدت زمانی کوتاه جلای خود را از دست داده و یا بلافاصله بعد از قرار گیری در معرض حرارت سیاه می شوند و ممکن است با هیچ روشی نیز نتوان آن‌ها را به وضعیت اولیه بازگرداند، از این باید در هنگام خرید ظروف مسی از اصالت و کیفیت کالا اطمینان حاصل کنید.

تنوع کم نظیر محصولات مسی در مس و مس، نیاز به جست و جوی طولانی مدت و بی حاصل را رفع کرده است. همچنین تضمین کیفیت آنچه به دست باتجربه‌ترین استادکاران و با نهایت دقت ساخته شده است، به شما کمک خواهد کرد تا با خاطری آسوده از ظروف مسی برای مصارف روزمره کمک بگیرید. دسترسی به تنوعی کم نظیر از ظروف مسی در طرح‌های چشم نواز و به یاد ماندنی ملیله کاری، نقره کوبی، قلم زنی و فیروزه کوبی در وبسایت مس و مس به عنوان جامع‌ترین ارائه دهنده محصولات مسی در خاورمیانه پاسخگوی نیاز هر سلیقه‌ای خواهد بود.

طراحی محصولات مس و مس از زیباترین المان‌های طبیعی و تاریخی الهام گرفته شده‌ است، فرایند تولید نیز با حداکثر دقت، ظرافت و توجه به جزئیات صورت گرفته است. همچنین تمامی محصولات از توضیحاتی جامع برخوردار بوده و نیز امکان مقایسه همزمان طرح‌ها و قیمت محصولات فراهم می باشد تا بتوان تجربه ای متفاوت و فراموش نشدنی از خرید ظروف مسی را برای شما عزیزان فراهم آورد.

دسته‌بندی: مقالات

پرفروش ترین محصولات مس و مس

جدیدترین مقالات مس و مس