خانه/مقالات/آیا ظروف مسی زنگ می زند؟ علت و نحوه رفع زنگ زدن ظروف مسی
توسط در ۱۴ام شهریور, ۱۴۰۲ منتشر شد۱ دیدگاه
آیا ظروف مسی زنگ می زند؟ علت و نحوه رفع زنگ زدن ظروف مسی

زنگ زدن ظروف مسی یکی از سردرگمی‌های متداول برای خریداران است. فلز مس درست همانند بسیاری از دیگر فلزات می تواند با اکسیژن ترکیب شود. ترکیب یون‌های مختلف با اکسیژن معمولا موجب پدید آمدن تغییراتی در ظاهر فلزات می شود. به طور مثال درمورد ظروف مسی، زنگ زدن خود را به شکل سیاه یا سبز شدن سطح خارجی ظروف نشان می دهد.

از تفاوت‌های عمده زنگ زدن ظروف مسی با زنگ زدن فلزات دیگر، افزایش ماندگاری و استحکام ظروف مسی پس از زنگ زدن می باشد. روش‌های مختلفی برای جلوگیری، کاهش سرعت فرایند و یا بازگرداندن جلای اولیه ظروف مسی به آن‌ها وجود دارد که در ادامه همه را بررسی خواهیم کرد. ولی لازم است بدانید قرار دادن آن‌ها درمعرض حرارت‌های بسیار بالا و رطوبت فرایند زنگ زدن ظروف مسی را سرعت خواهد بخشید به همین دلیل پیشنهاد می شود از درهنگام استفاده از ظروف مسی بر روی شعله، از شعله پخش کن استفاده کنید، از قرار دادن آن‌ها در ماشین ظرف شویی خودداری کنید و پس از شست و شو نیز بلافاصله آن‌ها را با حوله‌ای نرم خشک کنید.

با رعایت تمام نکات ذکر شده احتمالا ظروف مسی شما تا ماه‌ها جلا و رنگ چشم نواز خود را حفظ کنند ولی تغییر رنگ به هر حال رخ خواهد داد که به راحتی و با کمک محلول‌های جلادهنده و یا حتی محلول‌های پاک کننده خانگی می توان مشکل را برطرف کرد. حتی اگر تمایلی به استفاده از این مواد ندارید، می توانید از ظروف مسی نانو شده استفاده کنید که تا سال‌ها حتی درصورت قرار گیری در معرض رطوبت و یا حرارت در مقابل زنگ زدن مقاوم خواهند بود.

علت زنگ زدن ظروف مسی چیست؟

زنگ زدن ظروف مسی به دلیل قرارگیری یون‌های مس در معرض اکسیژن رخ می دهد. حال ازآنجایی که اکسیژن به طور طبیعی در محیط وجود دارد پس تنها راه جلوگیری از زنگ زدن ظروف مسی، ایجاد سدی میان اکسیژن و یون مس است که امروزه با نانو کردن ظروف مسی امری ممکن شده است. اگر ظروف مسی شما نانو نشده باشند هیچ راه دائمی برای جلوگیری از تغییر رنگ آن‌ها وجود نخواهد داشت و با هربار شست و شو، قرارگیری در معرض رطوبت یا شعله با سرعت بالاتری زنگ خواهد زد. زنگ زدن ظروف مسی هیچ آسیبی به کیفیت آن‌ها وارد نخواهد کرد زیرا به محض اکسید شدن یک لایه از سطح مس، اکسیژن دیگر به لایه‌های زیرین راه نخواهد یافت و همین امر باعث می شود تا بدون درنظر گرفتن ظاهر ظروف، برخی زنگ زدن مس را ویژگی مثبتی برای ظروف مسی بدانند زیرا استحکام و ماندگاری آن‌ها افزایش خواهد یافت. ولی ظاهر براق و رنگ گرم و دلنشین ظروف مسی بخشی جدا نشدنی از زیبایی و اصالت این ظروف می باشد. بسیاری از افراد از ظروف مسی پذیرایی برای میهمانان یا تکمیل دکوراسیون خانه خود استفاده می کنند، از همین رو نگهداری از این ظروف از اهمیت بالایی برخوردار است. تغییر رنگ ظروف به سبز یا سیاه ممکن است تمایل افراد برای استفاده از آن‌ها را کاهش دهد به همین دلیل در ادامه راه‌های موثری را برای کاهش سرعت فرایند زنگ زدن ظروف مسی بررسی خواهیم کرد.

چگونه از زنگ زدن ظروف مسی جلوگیری کنیم

چگونه از زنگ زدن ظروف مسی جلوگیری کنیم

چگونه از زنگ زدن ظروف مسی جلوگیری کنیم؟

بیشتر نکاتی که برای جلوگیری از زنگ زدن ظروف مسی پیشنهاد می شوند مربوط به شست و شوی این ظروف می باشند. شست و شوی ظروف مسی از اهمیت بالایی در مراقبت و نگهداری از آن‌ها برخوردار است.

  • در هنگام شست و شوی ظروف مسی بهتر است از سیم ظرفشویی و شوینده‌های بسیار قوی استفاده نکنید. در عوض استفاده از پارچه نرم به همراه شوینده‌های ملایم می تواند در جلوگیری از تغییر رنگ بسیار موثر باشد.
  • قرار دادن ظروف مسی در ماشین ظرفشویی به دلیل نمک‌های موجود در شوینده‌ها و مدت طولانی شست و شو پیشنهاد نمی شود. رطوبت اصلی‌ترین مولفه اکسایش می باشد.
  • اگر از ظروف مسی برای پخت غذا استفاده می کنید، باید توجه کنید حرارت بالا موجب سریع‌تر زنگ زدن ظروف مسی خواهد شد. ظروف مسی یک رسانای عالی برای گرما هستند و علاوه بر این که حرارت را به طور یکنواخت در سطح خود پخش می کنند، آن را به مدت طولانی در خود حفظ خواهند کرد. در نتیجه درهنگام بکارگیری از این ظروف نیاز به حرارت بالایی نیست و با استفاده از شعله پخش کن نیز مواد غذایی بخوبی طبخ خواهند شد. با این کار غذا طعم بی نظیری پیدا کرده و مواد اولیه عطر و همچنین مواد مغذی خود را حفظ می کنند.

چگونه پس از زنگ زدن ظروف مسی، جلای آن‌ها را بازگردانیم؟

اگر پس از استفاده طولانی مدت متوجه لکه‌های سیاه رنگ و پراکنده‌ای بر روی ظروف مسی خود شدید یا متوجه شدید براقیت خود را از دست داده‌اند کافی است از یکی از روش‌های زیر برای بازگرداندن جلای اولیه ظروف مسی اقدام کنید.

  • استفاده از محلول پاکسازی NAZARIANshine: محلول‌های جلادهنده موثرترین راه برای براق کردن ظروف مسی می باشند. محلول پاکسازی NAZARIANshine در چند ثانیه و بدون نیاز به شست و شو جلای ظروف مسی را به آن‌ها باز می گرداند.
  • تهیه محلول‌های پاک کننده خانگی: این محلول‌ها ممکن است به سرعت محلول‌های جلا دهنده عمل نکنند ولی موثر خواهند بود. برای تهیه آن‌ها کافی است سرکه یا آبلیمو را با نمک ترکیب کرده و سپس بر روی ظروف اسپری کنید، پس از گذشت چند دقیقه باید با حوله‌ای نرم این مواد را از روی ظروف پاک کنید و یا آن‌ها را بشویید. همچنین استفاده از سس یا رب گوجه فرنگی میز به همین مقدار تاثیر گذار خواهد بود. ولی لازم است تا اجازه بدهید سس به مدت ده الی پانزده دقیقه بر روی ظرف باقی بماند.
  • استفاده از خاکستر ذغال: برای این کار یک اسفنج نرم را مرطوب کنید و سپس به خاکستر ذغال آغشته کنید. در مرحله بعدی سطح ظروف را تا جایی با خاکستر تمز کنید تا لکه‌های مشکی کاملا محو شوند.

ظروف مسی زودتر زنگ می زند یا ظروف آهنی؟ چرا؟

در شرایط یکسان به دلیل واکنش پذیری بیشتر فلز آهن نسبت به مس، ظروف آهنی سریع‌تر از ظروف مسی زنگ می زنند. همچنین زنگ زدن ظروف آهنی بسیار گسترده‌تر رخ می دهد زیرا با نفوذ اکسیژن به لایه خارجی، اکسیژن به مرور به تمام لایه‌های زیرین نیز نفوذ کرده و زنگ زدگی کل ظرف را دربر می گیرد درحالی که این موضوع در ظروف مسی کاملا متفاوت است. با زنگ زدن یک لایه از سطخ خارجی، تمام تخلخل‌ها پر شده و لایه‌های زیرین کاملا سالم می مانند.

آیا ظروف مسی زنگ می زند

آیا ظروف مسی زنگ می زند

چگونه بصورت دائمی از زنگ زدن ظروف مسی جلوگیری کنیم؟

در گذشته هیچ پاسخی برای این سوال وجود نداشت و تصور می شد هیچ راهی برای جلوگیری از زنگ زدن ظروف مسی وجود ندارد ولی امروزه نانو کردن ظروف مسی راه حلی همیشگی برای این مشکل دیرینه می باشد. نانو کردن روشی به صرفه و بسیار آسان می باشد که در کارخانه‌ها یا کارگاه‌ها در عرض تنها چند ساعت صورت می گیرد و با نگهداری مناسب می تواند تا ده سال از زنگ زدن ظروف مسی جلوگیری کند. نانو کردن ظروف مسی در واقع پوشاندن سطح خارجی این ظروف با مواد آنتی اکسیدان می باشد. روکش نانو کاملاَ بی رنگ و نامرئی بوده و پس نانو کردن ظروف مسی هیچ تغییر رنگی در ظاهر آن‌ها مشاهده نخواهد شد. این مواد تمام تخلخل‌های موجود در سطح ظروف را پر کرده و مانع تماس یون‌های مس با اکسیژن می شوند. جالب است بدانید تمام ظروف مسی، حتی ظروف ملیله کاری، نقره کوبی یا خاتم کاری شده قابلیت نانو شدن را دارند.

چه مواردی سرعت زنگ زدن ظروف مسی را افزایش می دهند؟

علاوه بر تمام مواردی که پیش‌تر ذکر شد همچون رطوبت و حرارت بالا، باید اشاره کرد قرار گیری ظروف مسی در معرض موادی با خاصیت اسیدی یا قلیایی بالا نیز فرایند اکسایش مس و به دنبال آن تغییر رنگ ظروف مسی را سرعت می بخشد. برای به همین دلیل استفاده از ظروف مسی برای نگهداری از سرکه و موادی از این قبیل توصیه نمی شود. قرار دادن ظروف مسی در آبگیر پس از شست و شو، استفاده از شوینده‌های اسیدی، سیم ظرفشویی و تماس مداوم این ظروف با اشیای سخت همگی کیفیت تجربه استفاده از ظروف مسی را کاهش خواهند داد.

آیا زنگ زدن ظروف مسی نشانه تقلبی بودن آن‌هاست؟

برخی به اشتباه تصور می کنند ظروف مسی زنگ نمی زنند و یا مس فلز واکنش پذیری نمی باشد. این تصور کاملا اشتباه است! ظروف مسی پس از استفاده طولانی مدت و قرار گیری در معرض اکسیژن هوا، به دلیل تبادل الکترون بین یون‌های مس و اکسیژن دچار اکسایش شده و زنگ می زنند مگر اینکه نانو شده باشند. ولی نکته حائز اهمیت این است که زنگ زدن ظروف مسی موجب خوردگی آن‌ها نخواهد شد.

خرید ظروف مسی از میان تنوع بی‌نظیر طرح‌ها در مس و مس

مس و مس ارائه دهنده باکیفیت‌ترین ظروف مسی می باشد که با رعایت نکات ذکر شده در مقالات تا مدت طولانی جلای خود را حفظ خواهند کرد. تهیه محلول جلادهنده NAZARIANshine نیز به سادگی از وبسایت جامع مس و مس ممکن است که تا در هر زمانی بتوانید درخشندگی ظروف مسی خود را چند برابر کنید. اگر به استفاده از ظروف مسی نانو شده نیز علاقه مند هستید، مس و مس پایانی برای جست و جوها و سردرگمی‌های شما خواهد بود.

خرید ظروف مسی از مس و مس یک تجربه‌ی لذت بخش برای همه سلیقه‌ها و نیازها خواهد بود. انتخاب از میان تنوع طرح‌های تلفیقی و سنتی امکان برخورداری از ظروف مسی را چه برای افرادی که از طرح‌های سنتی استقبال می‌کنند و چه برای افرادی که طرح‌ها مدرن‌تری را می‌پسندد فراهم می‌آوردورد. ما در مجموعه مس و مس به عنوان ارائه دهنده محصولات مسی به عنوان جلوه‌ای از هنر ایرانی همواره تلاش کرده‌ایم تا با توجه به اصالت فرهنگ و هنر نیاکانمان، خلاقیت و پویایی را سرلوحه فعالیت خود قرار داده و تنوعی بی‌نظیر از محصولات مسی در دسته بندی‌های گوناگون را در اختیار علاقه مندان قرار دهیم. ارائه توضیحات کامل منباب ویژگی‌های منحصر بفرد هر محصول در کنار پاسخ‌ به تمامی سؤالات، تجربه‌ای تکرار نشدنی و دلنشین از خرید ظروف مسی را برای شما ارجمندان موجب خواهد شد.

اطلاعاتی که در این مقاله ارائه شد توسط مجموعه مس و مس گردآوری شده‌اند. در این مقاله سعی کردیم تا تمام نکات درباره زنگ زدن ظروف مسی و تاثیرات این موضوع بر تجربه بکارگیری این ظروف را بررسی کنیم.

دسته‌بندی: مقالات

پرفروش ترین محصولات مس و مس

جدیدترین مقالات مس و مس