خانه/راهنمای استفاده ظروف مسی/نحوه شستن ظروف مسی، چند مرحله ساده برای خلق تجربه‌ای ماندگار و لذت بخش!
توسط در ۲۱ام شهریور, ۱۴۰۲ منتشر شدبدون دیدگاه
نحوه شستن ظروف مسی، چند مرحله ساده برای خلق تجربه‌ای ماندگار و لذت بخش!

شستن ظروف مسی همواره به دلیل تاثیر بسزایی که در طول عمر و ماندگاری جلا و درخشندگی ظروف مسی دارد، از اهمیت بالایی برخوردار بوده است. بکارگیری روش‌های صحیح در فرایند شستن ظرف مسی موجب می شود تا از تغییر رنگ سریع و گسترده آن جلوگیری شود و یا درصورت سیاه شدن ظرف، بتوان جلای اولیه را به آن بازگرداند. شوینده‌های صنعتی و قدرتمند علاوه بر قرار دادن طولانی مدت ظروف مسی در معرض رطوبت می توانند مهم‌ترین مولفه‌های از دست رفتن جلای اولیه ظروف مسی باشند. همچنین استفاده از سیم ظرفشویی برای شست و شوی سطح داخلی ظروف، به پوشش قلع اندود شده آن آسیب زده و شرایطی نامطلوب را برای سلامتی ایجاد می‌ کند.

نحوه شستن ظروف مسی

نحوه شستن ظروف مسی

نحوه صحیح شستن ظروف مسی چیست؟

در ادامه مهم‌ترین نکاتی که درهنگام شستن ظروف مسی باید به آن‌ها توجه کنید را بررسی خواهیم کرد.

  • برای شستن ظروف مسی نمی توان از ماشین ظرف شویی استفاده کرد. این کار موجب می شود تا ظروف برای مدت طولانی در معرض رطوبت قرار بگیرند، مهم‌ترین دلیل تغییر رنگ ظروف مسی واکنش یون‌های مس با اکسیژن می باشد. فرایندی که رطوبت برای آن یک عامل به شدت تسریع کننده می باشد. همچنین نمک‌های موجود در قرص‌ها و شوینده‌های مخصوص به ماشین ظرفشویی علاوه بر آسیب زدن به درخشندگی ظروف، برای پوشش قلع نیز مضر هستند.
  • بهترین جایگزین برای شوینده‌های صنعتی که از قدرت پاک کنندگی بالایی برخوردار می‌ باشند، پودر شست و شوی دستی می باشد. اگر دسترسی به این پودر وجود نداشت، می توانید از محلول‌های خانگی که در ادامه متن به آن‌ها اشاره خواهیم کرد استفاده کنید.
  • اسکاچ‌های زبر و سیم ظرفوشیی با ایجاد خراش‌های جزئی در سطح داخلی و خارجی ظروف، به آن‌ها آسیب وارد می کنند. این خراش‌ها موجب تسهیل قرار گیری یون‌های مس در معرض اکسیژن هوا شده و درنهایت سرعت زنگ زدن و تغییر رنگ ظروف مسی را افزایش می دهند. به جای این محصولات می توانید از پارچه‌ نرم استفاده کنید.
  • پس از آبکشی ظروف مسی آن‌ها را در آبگیر قرار ندهید. با حوله‌ای نرم ظروف مسی را خشک کنید تا لکه‌های سیاه و پراکنده‌ای که در اثر قطرات آب ایجاد می شوند، محو شده و ظروف، درخشندگی خود را حفظ کنند.

محلول‌های خانگی برای شستن ظروف مسی:

اکثر محلول‌هایی که برای شستن ظروف مسی پیشنهاد می شوند پایه اسیدی یا قلیایی دارند. با اینکه استفاده از ظروف مسی برای نگهداری از این مواد پیشنهاد نمی شود ولی همگی گزینه‌ای مناسب برای شستن ظروف مسی هستند.

  • محلول نمک، جوش شیرین و سرکه: تهیه این محلول تنها چند دقیقه زمان می برد ولی تاثیر گذاری قابل توجهی خواهد داشت. سطح داخلی ظروف مسی که برای طبخ غذا بکار می روند به دلیل وجود چربی، لازم است تا با صابون شسته شود ولی برای سطح خارجی می توان از این محلول استفاده کرد تا ظروف درخشندگی خود را هیچگاه از دست ندهند.
  • سس گوجه فرنگی: خاصیت اسیدی گوجه فرنگی باعث می شود تا رب یا سس گوجه انتخابی مناسب برای شستن ظرف مسی باشند. اگرچه استفاده روزانه از این دو چندان خوشایند نخواهد بود و می توانید از آن‌ها به عنوان جلا دهنده و در بازه‌های زمانی بلندتر استفاده کنید.
  • خاکستر ذغال: استفاده از خاکستر ذغال به دلیل خاصیت قلیایی آن موجب محو شدن لکه‌های پراکنده مشکی رنگ بر روی ظروف مسی شده و جلای آن‌ها را باز می گرداند. برای این کار کافی است اسفنجی نرم یا پارچه را کمی مرطوب کرده و به خاکستر آغشته کنید، سپس تمام سطح ظروف مسی را با اسفنج تمیز کنید تا اثری از تغییر رنگ باقی نماند.
روش شستن ظروف مسی نانو شده

روش شستن ظروف مسی نانو شده

روش شستن ظروف مسی نانو شده:

نانو کردن ظروف مسی روشی برای جلوگیری از تغییر رنگ و از دست رفتن جلای اولیه آن‌ها می باشد. به همین دلیل شستن ظروف مسی نانو شده به مراتب ساده‌تر از ظروف مسی دیگر است زیرا تمام تخلخل‌های سطح ظروف با مواد آنتی اکسیدان پوشیده شده و راهی برای نفوذ رطوبت و اکسیژن و سپس زنگ زدن ظروف وجود نخواهد داشت. شست و شوی ظروف مسی نانو شده درست مانند دیگر ظروف آشپزخانه شما بوده و حتی می توان از ماشین ظرفشویی نیز استفاده کرد. با این حال پیشنهاد می شود برای افزایش هرچه بیشتر طول عمر مواد آنتی اکسیدان و ظروف مسی، در هنگام شستن، از اسفنج نرم و آب ولرم استفاده کنید. حرارت و دمای بالا اصلی‌ترین عوامل آسیب به پوشش نانو می باشند. همچنین استفاده از سیم ظرفشویی باعث می شود تا خراش‌های سطحی بر ظروف پدید آید و امکان نفوذ اکسیژن فراهم شود.

نگهداری از ظروف مسی:

شستن ظروف مسی بخشی از فرایندهای مراقبت و نگهداری از ظروف مسی می باشد. اهمیت این امر از آن جهت است که ظروف مسی به عنوان یادگاری از صنعت و هنر ایران، نمادی از تاریخچه فرهنگی و آیین‌های سنتی ما هستند. باتوجه به تمام فرایندهای تولیدی که هریک از پیچیدگی خاص خود برخوردار می باشند، فواید مثال زدنی این ظروف بر سلامتی و تندرستی و همچنین ارزش مادی آن‌ها، نگهداری مناسب از ظروف مسی برخوردی صحیح در قبال هنر استادکاران ایرانی می باشد.

نگهداری از ظروف مسی امری فراتر از شستن آن‌ها می باشد. ظروف مسی دارای کاربردهای فراوانی بوده و در دسته بندی‌های مختلفی تولید می شوند. نگهداری از هریک نیز وابسته به کاربردهای آن می باشد. به طور مثال برای مراقبت از ظرف مسی آشپزخانه باید توجه کرد استفاده از حرارت بالا در هنگام طبخ غذا، بکارگیری این ظروف برای نگهداری از مواد اسیدی مانند سرکه و خراشیدن سطح داخلی ظروف با قاشق‌های فلزی به آن‌ها آسیب خواهد زد. همین طور ظروف پذیرایی مسی باید به دور از نور مستقیم آفتاب نگهداری شوند و هر چند وقت یکبار با استفاده از محلول‌های پاک کنند یا جلا دهنده، براقیت خود را باز یابند تا بتوان تجربه‌ای دلنشین از میزبانی و دکوراسیون را خلق کرد.

ماندگاری طولانی مدت یکی از ویژگی‌های منحصر بفرد ظروف مسی است. علاوه بر این ظروف مسی قابل بازیافت بوده و امکان بازگشت به چرخه‌های تولیدی همواره برای آن‌ها محیا می باشد. انتقال این ظروف از نسلی به نسل دیگر، همچون بازگویی داستان‌ها و خاطرات لذت بخشی است که این ظروف در هر خانه‌ای خلق می کنند.

چگونه از تغییر رنگ ظروف مسی جلوگیری کنیم؟

نحوه شستن ظروف مسی ارتباط مستقیمی با طول مدت زمانی که طی آن ظروف تغییر رنگ می دهند دارد. استفاده مداوم از شوینده‌های صنعتی، سیم ظرفشویی، آب با حرارت بسیار بالا و همچنین خشک نکردن ظروف پس از شست و شو، همگی می توانند به سرعت موجب کدر شدن ظروف مسی شوند. ولی باید بدانید این فرایند، کاملا طبیعی بوده و درصورتی که ظروف مسی نانو نشده باشند، تقریبا هیچ راهی برای جلوگیری دائمی از آن‌ وجود ندارد. به علاوه سیاه شدن ظروف مسی که در اثر زنگ زدن مس رخ می دهد، با این که ظاهر ناخوشایندی را موجب می شود ولی تاثیری در کیفیت ظروف نداشته و با جلوگیری از نفوذ اکسیژن به لایه‌های زیرین، استحکام و ماندگاری ظروف را نیز افزایش می دهد. در صورتی که تمام نکات اشاره شده برای شستن ظروف مسی را رعایت کردید، پس از استفاده طولانی مدت و تغییر رنگ جزیی، روش‌های مختلفی برای بازگرداندن جلای اولیه ظروف مسی به آن‌ها وجود دارد. ساده ترین راه استفاده از ترکیب نمک و آب لیمو می باشد، و یا حتی می توان لیموی تازه را به نمک آغشته و سپس ظروف مسی را با آن تمیز کرد. روش‌های خانگی معمولا به مدت زمانی بیشتری برای اثرگذاری نیاز دارند یا ممکن است مجبور شوید دفعات بیشتری مراحل را تکرار کنید. محلول پاک کننده NAZARIANshine تنها در عرض چند ثانیه مشکل کدر شدن ظروف مسی را حل می کند. در ادامه به نحوه شستن ظروف مسی با این محلول می پردازیم.

چگونه از محلول پاکسازی ظروف مسی Nazarian Shineاستفاده کنیم؟

برای استفاده از محلول پاکسازی NAZARIANshine لازم است تا مراحل زیر را دنبال کنید.

  1. شستن ظروف مسی با صابون و اسفنج نرم باعث می شود تا ذرات چربی بر ظروف باقی نمانند. پس در اولین مرحله باید از تمیز سطح داخلی و خارجی ظروف اطمینان حاصل کنید
  2. محلول پاکسازی NAZARIANshine را بر روی سطح خارجی ظروف مسی خود اسپری کنید.
  3. چند لحظه منتظر بمانید و پس از پاک شدن لکه‌ها، با دستمال تمیز دیگری محلول را از روی ظرف پاک کنید. همچنین می‌توانید ظروف مسی را ابکشی کرده و مجددا با حوله‌ای نرم خشک کنید.
شست و شوی صحیح ظروف مسی

شست و شوی صحیح ظروف مسی

شست و شوی صحیح ظروف مسی، موضوعی مهم برای حفظ سلامتی!

شستن ظروف مسی علاوه بر اینکه تاثیر بسزایی در حفظ جلای اولیه آن‌ها دارد، برای افزایش ماندگاری پوشش قلع اندود سطح داخلی نیز ضروری می باشد. آسیب زننده‌ترین کاری که می توان با قلع کرد، استفاده از سیم ظرفشویی می باشد. همچنین استفاده از قاشق‌های فلزی در هنگام طبخ غذا موجب خراشیده شدن قلع می شود. استفاده از ظروف مسی که پوش قلع آن‌ها آسیب دیده موجب ورود مقادیر زیادی از مس به غذا و سپس بدن شده و سرطان زا می باشد. در صورتی که متوجه این موضوع شدید، کافی است ظروف خود را به کارخانه‌ها و یا کارگاه‌های مسگری بسپارید تا مجددا قلع اندود شوند.

خرید ظروف مسی از مس و مس

مقاله‌ای که درباره شستن ظروف مسی مطالعه کردید، توسط مجموعه مس و مس تهیه شده و در اختیار شما عزیزان قرار گرفته است. در این مقاله سعی کردیم تا تمام نکاتی را که درباره این موضوع باید بدانید را در اختیار شما قرار دهیم تا تجربه‌ای به یاد ماندنی از خلق لحظات و طعم‌های به یاد ماندنی با ظروف مسی را به ثبت برسانید. در کنار تمامی این موارد، خرید ظروف مسی که از باکیفیت‌ترین مواد اولیه و به دست ماهرترین استادکاران ایرانی تولید شده‌اند، موجب خواهد شد تا با خاطری آسوده از ظروف مسی خود در موقعیت‌های گوناگون استفاده کنید.

مس و مس به عنوان جامع‌ترین ارائه دهنده محصولات مسی، با الهام از سخت کوشی نیاکان در حفظ فرهنگ و سنت‌های ایرانی و با توجه به لزوم خلق تجارب به یاد ماندنی جدید و درخور سلیقه هنر دوستان ایرانی، اقدام به تولید و عرضه باکیفیت‌ترین ظروف مسی در تنوعی تکرار نشدنی از طرح‌های سنتی، تلفیقی و مدرن کرده است. تمامی محصولات در وبسایت مس و مس از توضیحات جامع برخوردار بوده و اصالت و کیفیت آن‌ها تضمین شده است. تجربه جست و جو در میان طرح‌های زیبای نقره کوبی و ملیله کاری، در کنار امکان مقایسه محصولات و قیمت‌ها در کنارهم، فراموش نشدنی و لذت بخش خواهد بود. با مراجعه به بخش فروشگاه مس و مس می توانید جدیدترین محصولات ارائه شده را مشاهده فرمایید.

پرفروش ترین محصولات مس و مس

جدیدترین مقالات مس و مس