خانه/مقالات/ظروف مس سفید بهتره یا قرمز؟ مس سفید یا قرمز
توسط در ۲۹ام مهر, ۱۴۰۲ منتشر شدبدون دیدگاه
ظروف مس سفید بهتره یا قرمز؟ مس سفید یا قرمز

در هنگام خرید ظروف مسی انتخاب میان مس سفید یا قرمز، یکی از متداول‌ترین سوال‌هایی است که ذهن خریداران را به خود مشغول می کند. ابتدا باید بدانیم تفاوت این دو باهم چیست، فلز مس، رنگی در طیف سرخ تا نارنجی دارد، ظروف مسی نیز بصورت طبیعی از همین طیفی برخوردار هستند، مگر اینکه با فلزی دیگر، به طور مثال قلع، پوشیده شده و رنگ دیگری پیدا کنند. قلع اندود کردن سطح داخلی ظروف مسی بخشی از فرایند تولید آن‌ها می باشد. امری بسیار پراهمیت و ضروری در مراقبت از سلامتی مصرف کنندگان.

مس یکی از فلزات با واکنش پذیری بالا می باشد، از همین رو درهنگام طبخ غذا و یا نگهداری از مواد خوراکی، ممکن است یون‌های مس با دیگر مواد واکنش داده و فرآورده‌ای مضر برای بدن انسان تولید کنند. قلع اندود کردن سطح داخلی از موضوع جلوگیری کرده و کیفیت تجربه بکارگیری از ظروف مسی برای پخت و سرو غذا را تا چند برابر افزایش می دهد. قلع فلزی نقره‌ای رنگ می باشد و به راحتی می توان حضور آن را تشخیص داد.پیش از خرید ظروف مسی باید حتما دقت کنید تا سطح داخلی ظروف مس قرمز یا سفید، حتما نقره‌ای رنگ و پیوسته باشد.

برای تولید ظروف مس سفید رنگ، علاوه بر سطح داخلی، سطح خارجی را نیز با لایه‌ای نازک از قلع پوشش می دهند، با اینکه این کار چندین مزیت قابل توجه دارد ولی بسیاری از افراد جذابیت اصیل مس قرمز را ترجیح می دهند. استفاده از ظروف مسی قرمز رنگ بازتابی از تاریخچه و پس زمینه غنی فرهنگی ایرانی بوده و نمادی  از روش‌های سنتی ساخت و بکارگیری ظروف مسی می باشد. از گذشته تا به امروز، ظروف مسی همراهی ارزشمند برای خانه و سبک زندگی ایرانی بوده‌اند. کاربردهای فراوان ظروف مسی که نتیجه تنوع روز افزون و خلاقیت کم نظیر هنرمندان ایرانی می‌باشند در کنار ماندگاری بالا و زیبایی ظاهری موجب شده است تا ظروف مسی همواره شهرت و محبوبیت خود را حفظ کنند. نگهداری از ظروف مسی قرمز، با اینکه نیاز به توجه بیشتری دارد، ولی لذت بخش می باشد.

ظروف مس سفید بهتره یا قرمز

ظروف مس سفید بهتره یا قرمز

ظروف مس سفید بهتره یا قرمز؟

پاسخ به سوال «ظروف مس سفید بهتره یا قرمز؟»، تا حدود زیادی بستگی به علایق و سلیقه خودتان دارد. ولی یکی از مولفه‌های تاثیر گذار به ویژه در هنگام خرید ظروف مسی تزئینی نیز ترکیب رنگی و دکوراسیون بوفه و خانه می باشد. ظروف مسی رنگ زیبا و ملایمی دارند، از همین جهت هارمونی رنگی محیط را تکمیل کرده و توجه هر نگاهی را مجذوب درخشندگی و جلای خود می‌کنند. کمک گرفتن از ظروف مسی در دکوراسیون، محیط خانه را به محیطی گرم و صمیمی تبدیل کرده و موجب می‌شود دیگر المان‌ها و رنگ‌ها در هماهنگی کامل با یکدیگر قرار بگیرند. ظروف مسی قرمز رنگ، مناسب محیطی هستند که با رنگ و نور سرد اشباع شده است، در همین حال ظروف مسی سفید می توانند در محیط‌هایی که نور گرم و زرد دارند، جلوه‌ای به یاد ماندنی پیدا کنند.

ظروف مسی سفید همچنین انتخابی محبوب برای تکمیل ست پذیرایی می باشند. در فرهنگ ایرانی میزبانی درخور شان میهمانان به عنوان بازتابی از ارزش‌ها و سلیقه میهمانان همواره جایگاه و اهمیت خود را حفظ کرده است. بکارگیری ظروف پذیرایی مسی و زنده کردن خاطرات و آیین‌های گذشته با استفاده از قوری و سماور مسی، تجربه‌ای به یاد ماندنی را در ذهن میهمانان ثبت کرده و لذت میزبانی را دو چندان خواهد نمود.

 

 

در حین انتخاب از میان ظروف مس سفید یا قرمز باید توجه کرد، تمامی مزیت‌های استفاده از ظروف مسی میان این دو مشترک می باشند و ظروف مس سفید نیز درست همانند مس قرمز، می توانند با تامین مس مورد نیاز بدن موجب حفظ سلامتی و تندرستی شوند. یون مس خاصیت ضد سرطان و ضد افسردگی داشته و موجب تقویت سیستم ایمنی می‌شود. در ظروف مس سفید یا قرمز، به دلیل مقاومت مس در برابر خوردگی و استحکام بالا، ظروف از ماندگاری قابل توجهی برخوردار می‌باشند و به راحتی می توانند برای سالیان طولانی بخشی ارزشمند از خانه و آشپزخانه ایرانی باشند. امکان بازیافت این ظروف، آن‌ها را به گزینه ای به صرفه و محبوب برای دوست داران محیط زیست تبدیل کرده است.

از نظر نگهداری و شست و شو ظروف مس سفید بهتره یا قرمز؟

با توجه به اینکه در ظروف مسی سفید رنگ به دلیل قلع اندود شدن ظرف، تغییر رنگ یا سیاه شدن ظروف رخ نمی دهد، باید گفت از نظر مراقبت شاید ظروف مسی سفید شرایط مساعدتری را فراهم کنند، با این حال باید توجه کرد امکان آسیب به پوشش قلع ظروف نیز وجود دارد، در نتیجه از نظر وضعیت شست و شو هردو از شرایط یکسانی برخوردار می باشند.

1- از سیم ظرفشویی استفاده نکنید: استفاده از سیم ظرفشویی برای شست و شوی ظروف مسی هم به فلز مس و هم به قلع آسیب خواهد زد. در ظروف مسی سفید رنگ، این موضوع باعث می شود تا قلع دچار خراشیدگی شده و مس سرخ رنگ از زیر آن آشکار شود، موضوعی که زیبایی بصری ظروف را تحت تاثیر قرار خواهد داد. همچنین ممکن است این اتفاق برای سطح داخلی ظروف رخ دهد، که در این صورت برای سلامتی مضر خواهد بود. در ظروف مسی قرمز، سیم ظرفشویی همچنین سرعت تغییر رنگ و کدر شدن ظروف را افزایش می دهد.

2- ظروف مسی را در ماشین ظرفشویی قرار ندهید: قرار دادن ظروف مسی در ماشین ظرفشویی، موجب تغییر رنگ، سیاه شدن، باقی ماندن رد قطرات آب بر روی ظروف، از دست رفتن جلای اولیه و آسیب جدی به قلع خواهد شد زیرا ظروف برای مدت زمان زیادی در معرض رطوبت و شوینده‌های قدرتمند اسیدی یا قلیایی می ماند.

3- در هنگام آشپزی از حرارت بالا استفاده نکنید: نقطه ذوب فلز قلع پایین‌تر از مس می باشد از همین رو برای مراقبت از قلع ظروف مسی را نباید را در معرض حرارت بالا قرار داد، می توانید در هنگام پخت غذا از شعله پخش کن استفاده کنید. همچنین هیچگاه ظروف مسی را درحالی که خالی هستند بر روی شعله قرار ندهید.

سیاه شدن ظروف مسی قرمز

سیاه شدن ظروف مسی قرمز

چگونه از سیاه شدن ظروف مسی قرمز جلوگیری کنیم؟

همانطور که اشاره شد در هنگام خرید ظروف مسی، درصورت لزوم انتخاب از میان مس سفید یا قرمز، باید بدانید نگهداری از ظروف مس سفید، کمی راحت‌تر می باشد. زیرا سطح خارجی ظروف مس قرمز، در مجاورت مستقیم با اکسیژن و رطوبت بوده و ممکن است زنگ بزند. با این حال نکاتی نیز وجود دارند تا سرعت این فرایند را به میزان قابل توجهی کاهش داد.

ظروف مسی قرمز باتوجه به کاربرد و نحوه استفاده ممکن است برای مدت زمان طولانی جلای اولیه را حفظ کرده یا در زمانی کوتاه سیاه بشوند. به طور مثال ظروف مسی آشپزخانه یکی از ظروف مسی می‌باشد که در صورت عدم رعایت نکات پیشنهادی به سرعت کدر و سیاه می شوند. در هنگام استفاده از ظروف آشپزخانه مسی بهتر است از حرارت کم و شعله پخش کن استفاده کرد، با توجه به رسانایی حرارتی بالای فلز مس، مواد غذایی به راحتی در ظروف مسی طبخ شده و نیازی به استفاده از حرارت‌های بالا نمی‌باشد. این موضوع همچنین باعث می شود تا مواد مغذی خاصیت خود را حفظ کنند و غذا عطری به یاد ماندنی و دلنشین پیدا کند.

در هنگام شست و شوی ظروف مسی، توجه به نکاتی که در ادامه ذکر می شوند بسیار کمک کننده و موثر خواهد بود. همچنین باید بدانید که امکان نانو کردن ظروف مسی قرمز رنگ نیز وجود دارد. این کار موجب می شود تا ظروف رنگ خود را حفظ کرده و برای مدت طولانی و تا چندین سال تغییر رنگ ندهند و جلای اولیه خود را حفظ کنند. در هنگام شست شوی ظروف مسی، می‌توان پودر شست و شوی دستی را جایگزین شوینده‌های صنعتی و مضر کرد. پس از آبکشی نیز باید ظروف مسی را سریعا با حوله‌ای نرم خشک کرد تا قطرات آب بر روی سطح ظروف باقی نمانند. صابون‌هایی که خاصیت اسیدی و بازی قوی داشته باشند با اینکه از قدرت تمیز کنندگی بالاتری برخوردار هستند ولی موجب کدر شدن ظروف مسی می‌شوند. قرار گیری در معرض حرارت بالا، رطوبت و مواد با خاصیت اسیدی یا بازی قوی فرایند اکسایش و تغییر رنگ ظروف مسی را سرعت می‌بخشند. با اینکه کدر و سیاه شدن ظروف مسی تأثیری در کیفیت و کاربرد آن‌ها ندارند ولی ظاهر زیبا و رنگ چشم نواز و گرم ظروف مسی را تحت تأثیر خود قراره داده و خوشایند نمی‌باشد.

درصورت سبز یا سیاه شدن ظروف مسی قرمز، می توان از راهکارهای مختلفی برای رفع مشکل کمک گرفت. روش‌های خانگی براق کردن ظروف مسی همچون ترکیب سرکه یا آبلیمو با نمک، استفاده از سس گوجه فرنگی یا رب، خاکستر ذغال و دیگر روش‌های کمتر متداول بسیار موثر و در دسترس می باشند. البته ممکن است تهیه آن‌ها زمان بر بوده و عملکرد کندی نیز داشته باشند. حتی شاید برای تمیز کردن سطح محدودی که دچار تغییر رنگ شده است نیاز باشد از تمامی روش‌ها و چند مرتبه کمک گرفت. محلول پاکسازی NAZARIANshine امکان پاکسازی ظروف مسی با صرفه جویی قابل توجهی در زمان، انرژی و هزینه را فراهم می‌آورد. استفاده از آن نیز بسیار ساده بود و کافی است پس از آغشته کردن سطح خارجی ظروف به محلول، با حوله‌ای نرم باقی مانده آن را تمیز کنید.

خرید ظروف مسی از مس و مس، انتخاب از میان تنوعی مثال زدنی!

«ظروف مس سفید بهتره یا قرمز؟» در مقاله‌ای که مطالعه کردید سعی کردیم تا پاسخی جامع برای یکی از سوالاتی که معمولا ذهن خریداران را بخود درگیر می‌کند بیابیم. انتخاب از میان این دو تاحدود زیادی بستگی به سلیقه و نیاز شما عزیزان دارد زیرا قابل توجه‌ترین تفاوت میان آن‌ها ظاهری می باشد. این ظروف از نظر قیمت نیز مشابه یکدیگر می باشند. قیمت ظروف مسی به مولفه‌های گوناگونی همچون میزان مواد اولیه بکار رفته، جزئیات و پیچیدگی‌های طرح و فرایندهای ساخت می باشد.

تنوع کم نظیر محصولات مسی در مس و مس، نیاز به جست و جوی طولانی مدت و بی حاصل را رفع کرده است. همچنین تضمین کیفیت آنچه به دست باتجربه‌ترین استادکاران و با نهایت دقت ساخته شده است، به شما کمک خواهد کرد تا با خاطری آسوده از ظروف مسی برای مصارف روزمره کمک بگیرید. دسترسی به تنوعی کم نظیر از ظروف مسی در طرح‌های چشم نواز و به یاد ماندنی ملیله کاری، نقره کوبی، قلم زنی و فیروزه کوبی در وبسایت مس و مس به عنوان جامع‌ترین ارائه دهنده محصولات مسی در خاورمیانه پاسخگوی نیاز هر سلیقه‌ای خواهد بود.

طراحی محصولات مس و مس از زیباترین المان‌های طبیعی و تاریخی الهام گرفته شده‌ است، فرایند تولید نیز با حداکثر دقت، ظرافت و توجه به جزئیات صورت گرفته است. همچنین تمامی محصولات از توضیحاتی جامع برخوردار بوده و نیز امکان مقایسه همزمان طرح‌ها و قیمت محصولات فراهم می باشد تا بتوان تجربه ای متفاوت و فراموش نشدنی از خرید ظروف مسی را برای شما ارجمندان فراهم آورد.

دسته‌بندی: مقالات

پرفروش ترین محصولات مس و مس

جدیدترین مقالات مس و مس