خانه/مقالات/علت چکش کاری ظروف مسی چیست؟
توسط در ۲۷ام شهریور, ۱۴۰۲ منتشر شدبدون دیدگاه
علت چکش کاری ظروف مسی چیست؟

علت چکش کاری ظروف مسی شکل بخشی به فرم کلی آن‌ها بوده و بخشی از فرایند تولید آن‌ها می باشد. ساخت ظروف مسی در ایران قدمتی پنج هزار ساله دارد. با کیفیت‌ترین ظروف مسی چکش کاری شده امروزه به دست استاد کارانی با تجربه و در شهرهای زنجان، اصفهان و تبریز تولید شده و زیبایی چشم نواز آن‌ها در ترکیب با هنرهای فیروزه کوبی، خاتم کاری، قلم زنی و مینا کاری تعریف جدیدی از اصالت و شکوه را خلق می‌کند. با وجود گذشت سالیان متمادی از آغاز ساخت ظروف مسی، هنوز بسیاری از فرایندهای تولید توسط دست انجام می شود. برای ساخت ظروف مسی می توان از ماشین آلات صنعتی کمک گرفت که در آن صورت ممکن است رد چکش بر ظروف دیده نشود، این نوع از ظروف مسی با استفاده از دستگاه پرس و خم کاری تولید می شوند. وجود خط‌های نازک و موازی، به ما در تشخیص این ظروف کمک خواهد کرد. در مقابل ظروف مسی چکش کاری شده رد ضربات چکش را با خود همراه دارند، برای ساخت این ظروف نیز می توان از دستگاه‌های مختلفی استفاده کرد، ولی اگر قرار بر ساخت آن‌ها به وسیله دست باشد، صنعت گران پس از تعیین قالب کلی ظروف، آن‌ها را مجددا در کوره قرار می دهند تا ظروف داغ شوند، سپس با فرود آوردن چکش بر بدنه ظروف، آن‌ها را شکل داده و طرحی چشم نواز را ایجاد می کند. در گذشته معمولا تمام سطح ظروف را به شیوه یکدستی چکش کاری می کرده‌اند ولی امروزه ممکن است تنها بخشی از ظروف را در طرحی خاص چکش کاری کنند.

مهم ترین علت چکش کاری ظروف مسی، شکل دادن به آن‌ها می باشد. ظروف مسی چکش کاری شده از ضخامت بیشتری نسبت به ظروف مسی ماشینی برخوردار می باشند. این زخامت آن‌‌ها را به گزینه مناسب‌تری برای طبخ غذا تبدیل می کند زیرا رسانایی حرارتی ظروف مسی رابطه مستقیمی با این موضوع دارد. ظروف مسی چکش کاری شده همچنین از قیمت بالاتری برخوردار می باشند زیرا هر طرحی مستقیما توسط هنرمند بر آن‌ها حک شده است. کار با ماشین آلات مربوط به چکش کاری نیز نیازمند دقت بالای متخصصین می باشد.

دلایل چکش کاری ظرف مسی

دلایل چکش کاری ظرف مسی

دلایل چکش کاری ظرف مسی:

ظروف مسی جلوه‌ای از هنر ایرانی: چکش کاری ظروف مسی شیوه‌ی دیرینه ساخت آن‌ها می باشد. ظروفی که از این روش تولید می شوند بازتابی از ماندگاری هنر ایرانی و استعداد ارزشمند استادکاران می باشند. ظروفی که ما برای پذیرایی از میهمانان و یا دکوراسیون خانه استفاده می کنیم، نمادی از ارزش‌ها و افکار ما بوده و معنای ویژه‌ای خواهند داشت. رنگ گرم و ظرافت چشم نواز ظروف مسی در همان نگاه اول، هر بیننده‌ای را مجذوب خود می‌کنند. ظروف دکوری مسی به راحتی در کنار دیگر رنگ‌ها و المان‌ها جایگاه مناسب خود را یافته و می‌توانند به زیبایی ساده هر خانه‌ای شکوه و اصالت را بیفزایند.

گزینه‌ای مناسب برای طبخ غذا: ظروف مسی چکش کاری شده از ضخامت بیشتری برخوردار می باشند. این امر باعث می شود تا به خوبی حرارت را به صورت یکنواخت در سطح خود توزیع کنند و همچنین برای مدت طولانی‌تر دمای بالای مواد غذایی را حفظ کنند. بیشتر غذاهای ایرانی همچون انواع آش و خورشت‌ها برای طبخ کامل نیاز به حرارت بالایی دارند، ظروف مسی چکش کاری شده به خوبی این حرارت را تامین کرده و در خود حفظ می کنند. مواد غذایی عطر و ریزمغذی‌های خود را از دست نداده و امکان تجربه خلق طعم‌های دلنشین و جدید فراهم خواهد آمد.

پاسخگویی به نیاز سلایق مختلف: چکش کاری ظروف مسی راهی برای خلق طرح‌های متنوع و زیبا  می باشد. برای هنرمندان ایرانی، طبیعت و المان های تاریخی الهام بخشی باشکوه هستند از همین رو امروزه خرید ظروف مسی تجربه‌ای تکرار نشدنی و لذت بخش می باشد.

به صورت کلی می توان گفت علت چکش کاری ظروف مسی درحالی که ساخت ظروف مسی با ماشین آلات پرس، بسیار ساده‌تر و ارزان‌تر است، حفظ و تقویت برخی ویژگی‌های منحصر به فرد این ظروف می باشد. استفاده از ظروف مسی از گذشته تا زمان حال، به دلیل قابلیت بالقوه این ظروف برای پخش و توزیع یکنواخت حرارت و حفظ آن می باشد. درهنگام آشپزی با ظروف مسی نیازی به استفاده از حرارت بالا نمی باشد بلکه حتی درهنگام استفاده از شعله پخش کن و حرارت پایین نیز غذا به سرعت و به خوبی طبخ می شود. در هنگام ساخت ظروف مسی چکش کاری شده، ورقه‌های مسی ضخیم‌تر را انتخاب می کنند تا در اثر ضربات چکش ظروف شکل خود را از دست ندهند یا سوراخ نشوند.

چکش کاری مس

چکش کاری مس

نکاتی که برای نگهداری از ظروف مسی چکش کاری شده باید بدانید:

همانطور که اشاره شد، یکی از دلایل چکش کاری ظرف مسی، حفظ و تقویت مزیت‌ها و خواس بکارگیری ظروف مسی می باشد. ظروف مسی علاوه بر اینکه از ماندگاری بالایی برخوردار می باشند، در حفظ تندرستی و سلامتی ما نقش مهمی را ایفا می کنند، همچنین ظروف مسی تزئینی همچون آینه و شمعدان مسی، گلدان‌ها و صندوقچه‌ها انتخابی مناسب برای تکمیل دکوراسیون خانه هستند و هارمونی رنگی بی نظیری را خلق می کنند. پذیرایی از میهمانان با ظروف مسی پذیرایی، برآمده از حس میهمان دوستی دیرینه ایرانیان و انتخابی درخور برای بازتاب شور و ذوق هنری صاحب خانه می باشد. ظروف مسی همچنین گزینه‌ای مناسب برای طبخ غذا و خلق لحظات به یاد ماندنی می باشند.

نگهداری از ظروف مسی باتوجه به ارزش مادی و نیز اهمیت محافظت از نتیجه تلاش و خلاقیت هنرمندان ایرانی امری قابل توجه و پراهمیت می باشد. از این رو در ادامه مهم‌ترین نکاتی را که در این باره لازم است بدانید را بررسی خواهیم کرد.

حرارت بالا و مستقیم از مهم‌ترین عوامل سیاه شدن ظروف آشپزخانه مسی می‌باشد. با توجه به اینکه قابلمه‌ها و ماهیتابه‌های مسی رسانایی حرارتی بالا دارند و به‌طور یکنواخت گرما را توزیع می‌کنند، نیازی به استفاده از حرارت بالا در هنگام پخت غذا نیست، استفاده از حرارت پایین‌تر علاوه بر این که موجب پخت بهتر غذا و حفظ کیفیت مواد اولیه خواهد شد، طول عمر ظروف مسی را نیز افزایش داده و از تغییر رنگ آن‌ها جلوگیری خواهد کرد. در هنگام پخت غذا در ظروف مسی باید توجه کنیم استفاده از قاشق فلزی به سطح آن آسیب خواهد زد، از این رو پیشنهاد می‌شود از قاشق‌های چوبی و پلاستیکی استفاده کنید.

شستشوی ظروف مسی نیز امری بسیار مهم در نگهداری می‌باشد. ظروف مسی نباید با استفاده از شوینده‌های قوی و سیم ظرفشویی شسته شوند، رطوبت و کلر موجود در آب هردو فرایند تغییر رنگ مس را سرعت می‌بخشند پس بهتر از پس از شستشو ظرف را با حوله‌ای نرم خشک کرده و در آبگیر قرار ندهیم. همچنین استفاده از ماشین ظرفشویی به علت خاصیت قلیایی شوینده‌ها و باقی ماندن طولانی مدت ظروف در ماشین ظرفشویی در معرض آب و رطوبت موجب آسیب دیدن ظروف و سیاه و کدر شدن آن‌ها خواهد شد.

آیا می توان ظروف مسی چکش کاری شده را نانو کرد؟

نانو کردن ظروف مسی راهی برای مقابله با تغییر رنگ و از دست رفتن جلای اولیه ظروف مسی می باشد. این امکان برای تمامی ظروف مسی ازجمله ظروف مسی چکش کاری شده برقرار می باشد. اشاره شد که علت چکش کاری ظروف مسی، شکل دادن و حکاکی طرح‌های گوناگون می باشد تا زیبایی ظاهری ظروف دوچندان شده و فرم کلی آن نیز تعیین شود. نانو کردن این ظروف هیچ آسیبی به نقش‌های حک شده نخواهد زد. در طی این فرایند، ظروف با لایه بسیار نازک و شفافی از مواد آنتی اکسیدان پوشیده می شوند تا همیشه جلای خود را حفظ کنند.

ظرف مسی چکش کاری شده

ظرف مسی چکش کاری شده

چرا ظروف مسی چکش کاری شده گران‌تر هستند؟

علت چکش کاری ظروف مسی، تعیین فرم کلی، شکل دادن و یا پیاده سازی طرحی خاص بر روی آن‌ها می باشد. با توجه به ضربات چکش و گستردگی طرح، برای ساخت این نوع از ظروف ورقه‌های مسی ضخیم‌تر و باکیفیتی را بکار می برند، همچنین زمان بیشتری برای اتمام فرایندهای ساخت لازم است. از همین رو ظروف مسی چکش کاری شده گران‌تر از ظروف مسی ماشینی می باشند. در هر حال خرید ظروف مسی به دلیل ماندگاری بالا، ارزش زیبایی شناختی، رسانایی حرارتی بسیار بالا و تاثیر در حفظ سلامتی و تندرستی، انتخابی ارزشمند در راستای کمک به حفظ محیط زیست و فرهنگ‌ غنی ما خواهد بود.

چرا بهترین گزینه برای طبخ غذا ظروف مسی چکش کاری شده می باشند؟

صرفه جویی در وقت و انرژی یکی از مهم‌ترین فواید آشپزی در ظروف مسی است، مس یکی از فلزات با رسانایی حرارتی بالا بوده و به صورت یکنواخت گرما را در سطح خود توزیع می‌کند. حال باید بدانید این ویژگی ظروف مسی ارتباط مستقیمی با ضخامت ورقه مسی بکار رفته در ساخت آن دارد. ظروف مسی چکش کاری شده ضخامت زیادی داشته و در نتیجه بخوبی حرارت را منتقل می کنند. این موضوع آشپزی را برای شما به تجربه‌ای متفاوت از پیش تبدیل کرده و کمک می‌کند انتخاب هوشمندانه‌تری برای ظروف مورد استفاده خود در آشپزخانه داشته باشید.

ظروف مسی به دلیل توانایی خود برای توزیع یکنواخت حرارت، عطر و طعم طبیعی مواد غذایی را حفظ کرده و موجب افزایش رضایت شما از نتیجه کار خود خواهند شد. استفاده از ظروف مسی برای پخت انواع خورشت‌ها باعث می‌شود آن‌ها بهتر جا بیفتند. ظروف مسی همچنین برای تهیه سرخ کردنی‌‌ها نیز بسیار محبوب‌اند. سرخ کردن مواد غذایی در ظروف مسی نیاز به روغن کمتری دارد و به غذای شما بافتی ترد و طعمی لذیذ و دلنشین می‌بخشد.

رسانایی حرارتی بالای ظروف مسی به آن‌ها خاصیت ضد میکروبی و انتی باکتریال می‌دهد. توجه به این نکته باعث می‌شود بتوانید با استفاده از ظروف مسی، غذاهای مورد علاقه خود را به بهترین نحو آماده کرده و درکنار لذت بردن از عطر و طعم دلنشین آن‌ها، از کیفیت و سلامتی غذای خود اطمینان حاصل کنید.

خرید ظروف مسی از مس و مس

در این مقاله دلایل چکش کاری ظروف مسی را بررسی کردیم که بطور خلاصه ی توان گفت این امر برای شکل دهی فرم کلی و ایجاد نقوش حیرت انگیز سنتی و باستانی بکار می رود، همچنین اشاره شد که مزیت استفاده از ظروف مسی چکش کاری شده نسبت به دیگر ظروف مسی ماشینی چیست. ظروف مسی انتخابی هوشمندان برای محافظت از محیط زیست و بهبود سبک زندگی ما هستند.

مس و مس با ارائه تنوعی کم نظیر از ظروف مسی، پاسخگوی نیاز هر سلیقه و اندیشه‌ای می باشد. محصولات مس و مس همگی از طرحی چشم نواز و پرمفهوم برخوردار می باشند زیرا که از زیباترین فرم‌های ارگانیک طبیعت، المان‌های باستانی و نمادین الهام گرفته شده‌اند. تمامی محصولات مس و مس از توضیحاتی جامع برخوردار بوده و کیفیت و اصالت آن‌ها نیز تضمین شده می باشد. خرید از وبسایت مس و مس، تجربه‌ای لذت بخش و سریع از خریدی مطمئن می باشد.

دسته‌بندی: مقالات

پرفروش ترین محصولات مس و مس

جدیدترین مقالات مس و مس