خانه/راهنمای استفاده ظروف مسی/چرا ظروف مسی را قلع کاری می کنند؟
توسط در ۲۰ام آبان, ۱۴۰۲ منتشر شدبدون دیدگاه
چرا ظروف مسی را قلع کاری می کنند؟

یکی از سوالات پر تکرار در خصوص ظروف مسی این است که چرا ظروف مسی را قلع کاری می کنند؟ اگر ظروف مسی برای بدن خاصیت دارد چرا آنها را قلع اندود می کنند؟ علت این کار چیست؟ چه مزایا و معایبی دارد؟ آیا این کار باعث از بین رفتن خاصیت ظروف مسی می شود؟ آیا قلع کاری ظروف مسی مفید است یا خیر؟ اگر قلع کاری ظروف مسی مفید است است چطور این کار را انجام می دهند؟ اگر برای شما نیز چنین سوالاتی مطرح شده با ما همراه باشید تا در این مقاله علت قلع کاری ظروف مسی را برای شما روشن کنیم.

به گفته محققان ظروف مسی از دیرباز مورد استفاده مردم قرار می­گرفته است. بعدها مردم متوجه شدند که استفاده بیش از حد از این ظروف مشکلاتی را برای آنها به دنبال دارد زیرا مس به مرور زمان ممکن است زنگ بزند (یا اکسید شود) و اکسید مس خطرآفرین است. به همین علت به قلع کاری ظروف مسی پرداختند.

به گفته متخصصان و کارشناسان این حوزه، فلز مس با غذاها واکنش می­دهد و خاصیت اسیدی پیدا می کند. به همین دلیل معمولا ظروف مسی را با لایه ای از قلع می پوشانند تا از واکنش مس با غذا و ورود بیش از حد به غذا جلوگیری شود.

قلع فلزی است به رنگ سفید نقره ای و چکش پذیر. مقاومت نسبتا خوب این فلز نسبت به زنگ زدگی و فرسایش باعث شده تا از آن به عنوان روکشی برای مس برای جلوگیری از زنگ زدگی استفاده شود.

 

قلع کاری ظروف مسی

قلع کاری ظروف مسی

قلع کاری ظروف مسی فرایندی است که در آن سطح ظروف مسی با لایه ای از قلع پوشانده می شود. قلع کاری ظروف مسی علاوه بر اینکه خواص مس را حفظ می کند، باعث سالم ماندن غذا و نوشیدنی داخل آن نیز می­شود. این از تاثیرات شگفت انگیز قلع اندود کردن ظروف مسی است که  ماندگاری ظروف مسی را دوچندان می کند و این امر موجب می شود بتوانید مدتها با خیال راحت از این ظروف استفاده کنید. در نهایت استفاده از ظروف مسی قلع اندود شده تجربه ی بهتری از استفاده از این ظروف را برای شما مهیا می­کند.

چرا نباید ظروف مسی بدون قلع را استفاده کنیم؟

تا اینجا دلایل قلع کاری ظروف مسی را متوجه شدیم و دانستیم قلع کاری ظروف مسی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. قلع کاری ظروف مسی بطور مستقیم با سلامت انسان ارتباط دارد. زمانی که غذا در ظروف مسی قلع کاری نشده پخته و صرف شود، می­تواند به عوارضی مانند بی خوابی یا افسردگی منجر شود و یا حتی باعث بیش فعالی کودکان شود. تجمع مس در بدن موجب ایجاد سردرد یا تهوع می­شود. همچنین ورود مس به غذا موجب کاهش جذب آهن و کلسیم در بدن می­شود که از عناصر ضروری بدن هستند.

بنابراین یکی از توصیه هایی که در مورد استفاده از ظروف مسی وجود دارد این است که ظرف مسی مورد استفاده باید حتما قلع اندود شود و باید از پخت و پز در ظروف مسی که با قلع پوشیده نشده­اند خودداری کرد.

طبیعتا زمانی که مقدار زیادی مس به بدن وارد شود می­تواند خطراتی را در دراز مدت به همراه داشته باشد. لازم است این مورد را بدانید که ظروف مسی قلع کاری شده با خراش پوشش قلع خود را از دست می­دهند. از بین رفتن لایه ای از مس که با قلع پوشانده شده باعث وارد شدن مقادیر زیادی مس به غذا خواهد شد که مضر است. بنابراین در نگهداری ظروف مسی قلع کاری شده باید دقت داشت تا آسیبی به لایه ­ی پوشاننده وارد نشود. یکی از مواردی که برای مراقبت از ظروف مسی قلع کاری شده میتوان انجام داد این است که برای تمیز کردن این ظروف از ابزارهای سختی همچون چاقو، قاشق و اسکاج های زبر استفاده نکنید زیرا این کار می تواند به لایه قلع آن آسیب برساند و آن را از بین ببرد.

مراحل قلع کاری ظروف مسی

مراحل قلع کاری ظروف مسی

نحوه ی قلع کاری ظروف مسی

همانطور که بیان شد قلع کاری ظروف مسی باعث می­شود که سطح داخلی ظروف مسی با مواد غذایی داخل آن تماس مستقیم نداشته باشد و مواد درون آن از اثرات بد مس محفوظ بمانند. اما چطور میتوان ظروف مسی را قلع اندود نمود؟

قلع اندود کردن ظروف مسی در واقع یکی از روش ها برای سفید کردن ظروف مسی است که بطور متداول در کارگاه ها این عمل در چند مرحله صورت می­گیرد. برای قلع کاری ظروف مسی در وهله اول به تمیز کردن دیواره داخلی و هر جای دیگری که می خواهند قلع اندود شود می­پردازند. این عمل را با استفاده از مقداری شن نرم و مقداری کاه انجام می­دهند تا سطح مورد نظر تمیز شود. در مرحله بعد ظرف مسی را حرارت می­دهند. سپس در زمان حرارت دادن ظرف با چرخاندن دسته دستگاه باد را جا بجا می­کنند تا این عمل بازدهی بالاتری داشته باشد. در مرحله بعد، ظروف خشک می­شوند. سپس با پنبه مقداری قلع و نشادر (پودر سفید رنگی که از قلع به دست می­آید) را به سطح داخلی ظرف می مالند و در نتیجه سطحی سفید و نقره­ای رنگ را در سطح داخلی ظرف مسی ایجاد می­کنند.

روش قلع کاری ظروف مسی اصیل

روش قلع کاری ظروف مسی اصیل

خرید ظروف مسی قلع کاری شده مسی از مس و مس

در این مقاله سعی کردیم تا نکات مهم قلع اندود کردن ظروف مسی و همینطور دلایل قلع کاری ظروف مسی را توضیح دهیم. با توجه به توضیحات مطرح شده، علت قلع کاری ظروف مسی این است که علاوه بر اینکه موجب حفظ خواص ظروف مسی می شود بلکه باعث حفظ و ماندگاری ظروف مسی نیز می­شود. لازم به ذکر است که برای بعضی از ظروف مسی الزامی به قلع کاری آنها نیست. برای مثال ظروف دکوری یا ظروف پذیرایی مسی. به طور حتم قلع کاری ظروف مسی که به سفید کاری ظروف مسی نیز معروف است موجب می شود تجربه­ای بی نظیر از استفاده ظروف مسی داشته باشید و بطور مفید از خاصیت آن نیز بهره مند شوید.

ما در مجموعه مس و مس ظروف مسی با کیفیت و متنوعی را برای شما عزیزان فراهم کرده ایم. این ظروف شامل طیف گسترده ای از محصولات مسی در دسته بندی های مختلف می باشند که نیاز شما را برآورده می سازند. این ظروف مسی حاصل ذوق و دست رنج صنعت کاران ایرانی می باشد که تجربه کافی در تولیدات این محصولات را دارا هستند و شما می توانید با خاطری آسوده از کیفیت این محصولات اطمینان حاصل کنید. طراحی هنرمندانه و خلاقانه ای که در این ظروف مسی نمایان است نشان دهنده ­ی اصالت فرهنگ و هنر نیاکان ما می باشد که هر دوستدار هنر و صنایع دستی را به وجد می آورد.

اگر به دنبال یک خرید مطمئن و با کیفیت و البته با قیمت مناسب و بصرفه هستید وب سایت ما را مشاهده فرمایید.

پرفروش ترین محصولات مس و مس

جدیدترین مقالات مس و مس